Herbertiada po raz kolejny

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", który po raz osiemnasty odbędzie się w Kołobrzegu, to święto "Księcia Poetów" - jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla.

To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym tego poety, ale także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych dziełami.

Przegląd rozpocznie się w czwaretk, 21 września o godzinie 11.00 warsztatami recytatorskimi, które poprowadzi aktorka Agata Mastalerz. Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta. Warsztaty to przede wszystkim praca nad tekstami Z. Herberta, które młodzież przygotowała na konkurs recytatorski, ale to także okazja do poznania warsztatu aktorskiego i innych technik prezentacji tekstu.

Dzień później, w piątek - 22 września o godz. 10.00 odbędzie się konkurs recytatorski w małej sali teatralnej RCK-u. W składzie jury zasiądzie Andrzej Mastalerz (Teatr Polski w Warszawie), prof. UG Kazimierz Nowosielski, Helena Elert (polonista - Kołobrzeg). Konkurs poprzedzi referat prof. K. Nowosielskiego: "Kazimierz Nowosielski o twórczości Zbigniewa Herberta i swoich z nim spotkaniach". 

Tego samego dnia o godz. 19.00 odbędzie się monodram pt.  "Z domu niewoli" -według wspomnień Beaty Obertyńskiej - znanej już w okresie dwudziestolecia  międzywojennego powieściopisarki i poetki, piszącej także pod pseudonimem Marta Rudzka. To relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia - od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Na scenie małej sali teatralnej RCK-u wystąpi Elżbieta Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

W niedzielę zaś, 24 września odbędzie się Gala Herbertiady, podczas której poznamy laureatów konkursu recytatorskiego. Odbędzie się również spektakl poetycko - muzyczny pt. "Kołatka"oparty głównie na wierszach z tomu "Pan Cogito" w wykonaniu Andrzeja Mastalerza (Teatr Polski w Warszawie i Marty Wągrockiej (absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, skrzypce).

Na scenie sali widowiskowej RCK-u w ten dzień wystąpi również Sławomir Zygmunt z towarzyszeniem Krzysztofa Domańskiego (gitara). Wykonawca to znany muzyk, autor i kompozytor z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz. W programie poezja wojenna K.K. Baczyńskiego śpiewana w formie ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Są też odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej. Wielką zaletą jest dbałość o czytelność i komunikatywność wiersza.

Dodatkowo, w ostatni dzień Herbertiady w sali widowiskowej RCK-u zaprezentowany zostanie program poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego - piewcy Zbigniewa Herberta, na który złożą się film pt. "Gintrowski" oraz trans - opera pt. "S.A.L.I.G.I.A" w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie utwory skomponowane przez Gintrowskiego m.in. do słów Zbigniewa Herberta, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią laureaci wielu ogólnopolskich konkursów piosenki literackiej, aktorskiej i sztuki słowa, studenci państwowych wyższych szkół.

JOD

 

Ostatnia droga prałata (galeria)
Dzisiaj odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza prałata Józefa Słomskiego. Relacja fotograficzna Karol Skiba 
Uwaga na drogach
Chociaż warunki drogowe są zdecydowanie lepsze niż na początku marca, to kierowcy powinni nadal zachowywać pełną koncentrację. W piątkowe popołudnie doszło bowiem do kilku zdarzeń...
Oddają hołd po 73 latach
Uroczystym ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczęły się obchody 73. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem. Przed Pomnikiem Zaślubin zebrała się...

Komentarze