„Społecznik” – wyzwalanie społecznej energii

Kiedy w maju tego roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ogłaszał nabór wniosków do I edycji Programu Społecznik, trudno było przewidzieć, z jakim odzewem się spotka. Ogłoszony jako pilotażowy program umożliwiający pozyskanie mikrograntów na działania służące lokalnym społecznościom przerósł oczekiwania twórców.

Zgłoszono 1160 wniosków o dofinansowanie, 512 inicjatyw otrzymało dotacje. Podsumowując efekty pierwszego „Społecznika” Zarząd Województwa zyskał pewność, że program musi być kontynuowany w przyszłości. 

Za każdą z inicjatyw stojących za każdym z wniosków stoi kilka – kilkanaście osób. To ludzie z sąsiedztwa, z organizacji pozarządowych albo pracownicy instytucji, z którymi na co dzień mamy do czynienia: szkół, bibliotek, urzędów… Ludzie, których dobrze znamy, choć nie czytamy o nich w gazetach czy portalach plotkarskich. To osoby, które chcą być użyteczne zmieniając swoje otoczenie - nie przy pomocy spektakularnych wydarzeń, ale metodą małych kroków. Plac zabaw, wiejskie boisko, warsztaty rękodzieła, piknik osiedlowy, wyposażenie świetlicy  – to nie są przecież wielkie dzieła. Z pozoru.


 - Z małych rzeczy składa się tak naprawdę nasze życie, małe rzeczy nadają mu smak. Pozwalają spotykać się z ludźmi, wychodzić z czterech ścian, pokonywać problemy. Małymi krokami do poczucia, że nie jestem sam, w razie czego – mogę liczyć na pomoc i sam chętnie pomogę. To się nazywa społeczeństwo obywatelskie.  Wspólnota, nieobojętna na rzeczywistość, solidarna, aktywna i wolna – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z budżetu województwa przeznaczono na program 1,5 mln zł. Każdy z projektów mógł otrzymać maksymalnie 3 tys zł. Całe województwo podzielono na 5 subregionów, w których oceny wniosków dokonywały odrębne komisje. 
Efekty programu, a przede wszystkim zachodniopomorscy społecznicy zasługują na najwyższe uznanie. Zarząd Województwa postanowił więc dodatkowo podziękować za ich aktywność podczas uroczystej gali w dniu 11 grudnia br., a także wyłonić „najlepszych z najlepszych” – czyli tych, którzy swoim przedsięwzięciem najwierniej wpisali się w ideę „Społecznika”.
W subregionie obejmującym teren powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego, wałeckiego do tytułu „Najlepszy Społecznik Pomorza Zachodniego” nominowani zostali:
- Stowarzyszenie ToTu – Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku za projekty „Ulica jak malowana” i „Na tropach ryglowego dziedzictwa kulturowego w Gminie Czaplinek  - edukacyjna i plenerowa wystawa fotograficzna”
- Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska Meander za projekt   „Odkrywamy przeszłość. Powiat drawski w pierwszych latach powojennych”                
- Kołobrzeskie Stowarzyszenie Płetwonurków z Niepełnosprawnością Aquarium  za projekt „Nauka snorkelingu i nurkowania dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością w systemie HSA Handicapped Scuba Association International - Międzynarodowe Stowarzyszenie Płetwonurków z Niepełnosprawnością”                   
- Stowarzyszenie na Rzecz Domacyńskiego Ośrodka Spotkań za projekty „Duchy przeszłości” i „Płonie ognisko”
- LOT Czaplinek za projekt „Wymarzony plac zabaw”                        


Każdy dofinansowany projekt przekładał się na wzrost aktywności obywatelskiej, pozwalał mieszkańcom czuć realny wpływ na rozwiązywanie konkretnych problemów, dawał im możliwość zaangażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Kolejne edycje „Społecznika” przed nami. Już dziś cieszymy się na nowe pomysły.  

Oszust zatrzymany na gorącym uczynku
Kołobrzeska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o oszustwo „na wnuczka”. Sprawca wpadł chwilę po tym, jak wyłudził 7 tysięcy złotych od mieszkanki Kołobrzegu. Wszystko po...
Samochód wypadł z drogi pod Kołobrzegiem
Na prostym odcinku drogi w pobliżu Charzyna samochód osobowy wypadł z jezdni. Do zdarzenia doszło około godziny 11. Jadąca w kierunku Kołobrzegu citroenem kobieta straciła panowanie nad...
Kobieta okradziona przed bankiem straciła fortunę
Do kradzieży doszło przed bankiem przy ulicy Łopuskiego. Chociaż wstępne nieoficjalne informacje wskazywały na to, że kobietę napadnięto przed budynkiem, to policja informuje, że...

Komentarze