Czy to koniec przygód „Turystki”?

„Turystka” to rzeźba-instalacja plenerowa autorstwa Sergeia Zubareva pochodzącego z Jakucji przedstawiająca wykonaną w brązie postać dziewczyny z plecakiem i walizką robiącej sobie zdjęcie tzw. selfie na tle kołobrzeskiego krajobrazu.

Władze naszego miasta wybrały ten projekt z kilkudziesięciu zgłoszonych na konkurs prac, które napłynęły z kraju i zagranicy licząc na to, że rzeźba stanie się jeszcze jedną z miejscowych atrakcji. Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpiło 30 sierpnia na terenie zielonym przy ul. Obrońców Westerplatte, a więc zaledwie kilka miesięcy temu. Niestety, lokalizacja była najwyraźniej pechowa ponieważ już po kilku dniach od oficjalnego odsłonięcia rzeźba padła ofiarą wandali. Być może miejsce, gdzie ją umieszczono było zbyt odludne, nie było tam też monitoringu, więc aby zapobiec kolejnym aktom wandalizmu zaplanowano zmianę lokalizacji.

Rzeźba została już zdemontowana ze skweru, ze względu na to, że  autor „Turystki” obecnie przebywa poza granicami Polski, jej konserwacją i naprawą uszkodzeń zajął się kołobrzeski rzeźbiarz Romuald Wiśniewski. Władze miasta mają już pomysł na nową lokalizację. Czy zła passa „Turystki” wreszcie się zakończy? -  Prawdopodobnie jeszcze przed świętami, jeśli tylko na to pozwoli pogoda „Turystka” zostanie zainstalowana na skwerze Miast Partnerskich, w pobliżu bazyliki i Urzędu Miasta (na zdj.). Rzeźba będzie podświetlona, umieszczona w bardzo uczęszczanym miejscu, więc nie powinno dojść ponownie do podobnych incydentów – poinformował Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu.

JW

 

Ostatnia droga prałata (galeria)
Dzisiaj odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza prałata Józefa Słomskiego. Relacja fotograficzna Karol Skiba 
Uwaga na drogach
Chociaż warunki drogowe są zdecydowanie lepsze niż na początku marca, to kierowcy powinni nadal zachowywać pełną koncentrację. W piątkowe popołudnie doszło bowiem do kilku zdarzeń...
Oddają hołd po 73 latach
Uroczystym ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczęły się obchody 73. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem. Przed Pomnikiem Zaślubin zebrała się...

Komentarze