Z ostatniej chwili

Kołobrzeżanie chcą uratować mozaikę

Mozaiki były bardzo popularne w okresie PRL-u, jednak teraz są wyburzane lub przykrywane reklamami. W Kołobrzegu mamy kilka takich reliktów z tego okresu. Jeden z nich w ciągu najbliższych miesięcy ma zostać zniszczony.

A dokładnie chodzi o mozaikę, przedstawiającą rybki zdobiącą Ośrodek Wypoczynkowy „Dom Rybaka”, przy ul. Wylotowej, którego właścicielem jest Inter Kompleks spółka z. o. o . Mozaika została wykonana w latach 60-tych przez kołobrzeskiego artystę plastyka Olgierda Szerląga. - Szkoda byłoby zniszczyć tak piękną mozaikę. Może warto ją uratować? Dobrze byłoby gdyby radni zajęli się tą sprawą – apelują na portalu społecznościowym kołobrzeżanie.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z właścicielem ośrodka, spółką Inter Kompleks. Od prezesa Mariana Romanowskiego usłyszeliśmy, że w tej chwili spółka czeka na wydanie pozowolenai na budowę, w miejscu, w którym stoi „Dom Rybaka”. Jeżeli takowe otrzyma, obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie apartament owiec. – Obiekt, który planujemy wybudować będzie dzielił się na dwie części; apartament owiec i część hotelową. Oczywiście obiekt zachowa nazwę i logo ”Domu Rybaka” – informuje prezes. I dodaje, że mozaika nie ma żadnej wartości muzealnej, a pewnie dla niektórych sentymentalną. – Oczywiście, jeżeli w Kołobrzegu jest grupa osób, która chciałaby zabrać z „Domu Rybaka” mozaikę to proszę bardzo, oddam za darmo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to bardzo trudna, ale też bardzo kosztowna operacja, którą będzie musiał w całości pokryć ten, który się na nią zdecyduje  – zaznacza Marian Romanowski.

Mozaika, przy ul. Wylotowej nie jest jedyną w Kołobrzegu. Najlepiej zachowana jest ta przy ul. Różanej zdobiąca pensjonat. Została stworzona na zamówienie osób prywatnych przez Olgierda Szerląga. Inna mozaika, zdobi Zakład Przyrodoleczniczy, przy ul. Rafińskiego.  Mozaikę wykonał Olgierd Szerląg i Irena Zahorska.

Anna Buchner-Wrońska

Jubileusz poradni
W piątek, 20 września w Regionalnym Centrum Kultury swój jubileusz 50-lecia obchodziła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kołobrzegu. Podczas uroczystości wyświetlono prezentację...
Kradli halogeny, teraz posiedzą
Policjanci z Kołobrzegu zatrzymali dwóch sprawców, którzy dokonali kradzieży plastikowych osłon halogenów z kilku samochodów marki audi. Łączna wartość strat jaką wycenili pokrzywdzeni...
Wymień się roślinką
Już w najbliższą niedzielę, 22 września, na skwerze przy ul. Dubois w Kołobrzegu po raz pierwszy odbędzie się akcja wymiany roślinami doniczkowymi, które zalegają nam w mieszkaniach....

Komentarze

Jeremi W. 2019-04-10 23:12:48
Jak mamy problem z oceną rzeczywistości , to nie bądżmy lekarzami bo jesteśmy zbrodniarzami j.w. Trwoniąc nie swoje i nigdy uczciwie zarobione pieniądze nie uwzględniając istotnych z bezpieczeństwem mieszkańców potrzeb popełniamy zbrodnie i na to wkrótce znajdą się lekarze.
Harry Angel 2019-04-10 14:13:46
Jeremi, czemu odstawileś leki?
Jeremi W. 2019-04-09 23:49:03
Mozaika elewacyjna jakich wiele z braku ozdobnych opcji PRL-u zdobiły przybytki komunistycznego kultu jak śliwka w kisielu Jak tak wielki sentyment do minionej epoki mamy to za prywatną nie miasta opłatą tęsknotę spełniamy wyblakłe kicze ze ścian zdzieramy i w pas się kłaniamy bo wielu wyznawców tej kasty na etatach tu mamy nam wystarczy foto dla przypomnienia i pouczenia.