Z ostatniej chwili

Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog to specjalista, który kojarzy się przede wszystkim z leczeniem chorób płuc. W rzeczywistości ten lekarz ma znacznie szerszy zakres kompetencji i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Pulmonologia zajmuje się bowiem całym układem oddechowym, łącznie z tym jamą ustną i nosowa. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy warto wybrać się do tego specjalisty, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Co leczy pulmonolog?

Nasz układ oddechowy jest jednym z najważniejszych systemów w naszym organizmie. To jego zadaniem jest dostarczanie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. Jednocześnie stanowi on swego rodzaju barierę dla ciał obcych zawieszonych w powietrzu, które mogą być groźne dla naszego zdrowia lub życia. Układ oddechowy chroni więc nasz organizm przed wieloma infekcjami.

Jeśli doskwierają nam drobne problemy z układem oddechowym w bólu gardła, kaszlu czy zwykłego kataru, to nie musimy się jeszcze niczym przejmować. W takich przypadkach wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, który z całą pewnością przepisze nam odpowiednie leki. Jeśli jednak zauważy coś bardziej niepojącego, to może skierować nas właśnie do pulmonologa.

Jakie choroby leczy więc pulmonolog? Jego zadaniem jest leczenie chorób układu oddechowego, a także wad wrodzonych z nim związanych. Zaleca on właściwe kuracje, a także informuje pacjentach o niezbędnej profilaktyce. Wielu pulmonologów jest również alergologami, dzięki czemu są w stanie w bardziej kompleksowy sposób zająć się leczeniem naszego układu oddechowego.

Kiedy wybrać się do pulmonologa?

Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze wizyta u tego specjalisty będzie konieczna, jeśli doskwierają nam problemy z układem oddechowym. W niektórych przypadkach symptomy mogą okazać się na tyle groźne, że jednak warto będzie złożyć wizytę takiemu specjaliście. Możemy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie lub wybrać się na wizytę prywatną do pulmonologa.

Jakie problemy z układem oddechowym powinny więc wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim będą nimi duszności, problemy z oddychaniem, a także płytki oddech. Jednocześnie możemy odczuwać ból i ściskanie w klatce piersiowej. Osoby, które powinny wybrać się do pulmonologa często również odczuwają zmęczenie nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Nasz niepokój powinny wzbudzić również nietypowe dźwięki wydawane podczas oddychania, np. świszczący oddech. Kolejnymi przesłankami do takiej wizyty są z całą pewnością nawracające infekcje układu oddechowego i kaszel. Wizyty nie powinniśmy również odkładać, gdy plujemy krwią lub odnieśliśmy obrażenia klatki piersiowej. Spróbujmy również umówić się do pulmonologa, gdy zauważamy zasinienie skóry w okolicach ust czy palców.

Również osoby, które palą papierosy powinny wybierać się na wizytę do pulmonologa co pewien czas, by zweryfikować stan swoich płuc. Na wizytę do tego specjalisty można się w prosty sposób umówić, korzystając ze strony LekarzeBezKolejki.pl. Na tej stronie znajdziemy terminy zarówno do lekarzy na NFZ, jak i prywatnie. Unikniemy w ten sposób długiego szukania lekarza specjalisty z dogodnym terminem w naszej okolicy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
 

Jubileusz poradni
W piątek, 20 września w Regionalnym Centrum Kultury swój jubileusz 50-lecia obchodziła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kołobrzegu. Podczas uroczystości wyświetlono prezentację...
Kradli halogeny, teraz posiedzą
Policjanci z Kołobrzegu zatrzymali dwóch sprawców, którzy dokonali kradzieży plastikowych osłon halogenów z kilku samochodów marki audi. Łączna wartość strat jaką wycenili pokrzywdzeni...
Wymień się roślinką
Już w najbliższą niedzielę, 22 września, na skwerze przy ul. Dubois w Kołobrzegu po raz pierwszy odbędzie się akcja wymiany roślinami doniczkowymi, które zalegają nam w mieszkaniach....

Komentarze