Jak zostać dobrym dziennikarzem?

Wśród kandydatów na studia ogromnym zainteresowaniem cieszy się dziennikarstwo. Coraz więcej młodych ludzi marzy o przyszłości w tym zawodzie, a cenne doświadczenie zdobywa jeszcze przed rozpoczęciem nauki na wybranej uczelni.

Kto może zostać dziennikarzem?
Na podstawie ogłoszeń dostępnych na pracuj.pl można szybko zapoznać się z najważniejszym wymaganiami na stanowisko dziennikarza. W zależności od specyfiki zatrudnienia osoba na tym stanowisku ma możliwość związania się z:

  • portalem internetowym,
  • prasą,
  • radiem,
  • telewizją,
  • wydawnictwem książkowym.

Pracodawcy cenią sobie współpracę z osobami doświadczonymi, które mogą pochwalić się atrakcyjnym portfolio. W zawodzie dziennikarza bardzo ważne jest także kierunkowe wykształcenie. Największe szanse na zdobycie upragnionej posady będą mieć absolwenci państwowych uczelni wyższych na kierunku dziennikarskim. Alternatywą jest specjalność dziennikarska, którą można ukończyć na wybranych wydziałach filologicznych. W omawianym zawodzie bardzo ważna okazuje się świetna znajomość zasad ortografii i interpunkcji. Dobry dziennikarz nie może sobie pozwolić na błędy stylistyczne. Ważne, aby potrafił zmieścić się w narzuconej liczbie znaków oraz jak najdokładniej zaprezentować temat artykułu lub reportażu.

Co jest istotne w pracy dziennikarza?
Każdy dziennikarz musi dbać o wiarygodność źródeł, na których pracuje. Powinien dokładnie sprawdzać informacje, jakie zamierza zawrzeć w tworzonym reportażu lub artykule. W tym zawodzie najlepiej odnajdują się osoby, które uwielbiają dążyć do prawdy i nie boją się poruszania najtrudniejszych tematów. Często to praca pod presją czasu, szczególnie jeśli należy na bieżąco opisywać ważne wydarzenia. Dziennikarz zazwyczaj pisze artykuły na komputerze, dlatego może wykonywać obowiązki zawodowe w domowym zaciszu. Niekiedy jednak jego praca wiąże się z wyjazdami, szczególnie w przypadku osób zatrudnionych w telewizji.

Warto jak najwcześniej rozpocząć działalność dziennikarską – początkujący dziennikarze mogą publikować artykuły za pośrednictwem sieci.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Kołobrzeżanka dziś w Mam Talent!
Fani programu Mam Talent dzisiejszego odcinka nie mogą ominąć. Już wieczorem  na antenie TVN swoje umiejętności zaprezentuje kołobrzeżanka. Lusesita Farrell, a właściwie Monika...
Kołobrzeska Orkiestra Kameralna na Bałtyku i w Sztokholmie
Kołobrzeska Orkiestra Kameralna zagra w kościele świętego Jana w Sztokholmie. Jest to efekt sukcesu programu w Bazylice Mniejszej w Kołobrzegu. I Koncert fortepianowy Chopina zabrzmiał pod...
Awaria na Wylotowej - droga zamknięta
Kierowcy poruszający się w zachodniej części miasta muszą zmagać się z utrudnieniami w okolicach ulicy Wylotowej. Obecnie trwa tam duża inwestycja drogowa. Wykonawca poinformował, że z...

Komentarze