Z ostatniej chwili

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Znalezienie pierwszej pracy stanowi często nie lada wyzwanie. Wiele osób chce pracować, ale nie wie, od czego zacząć i jak znaleźć najbardziej atrakcyjne oferty. Niekiedy nie chcą zatrudniać się np. na kasie w hipermarkecie czy innych mało ciekawych, rozwojowych miejscach. Liczy się nasze zadowolenie i oczywiście dobre zarobki. Wydaje się to trudne, ale wystarczy wiedzieć, od czego zacząć.

Staże i praktyki
Wielu pracodawców, uczelni i urzędów posiada w swojej ofercie różne praktyki i staże. Nawet jeśli są to bezpłatne propozycje, to warto się tego podjąć. Dzięki temu będziemy mieli, co zamieścić w swoim CV, co zwiększy nasze szanse na rynku. Oczywiście krąży wszędzie stereotyp, że staże to tylko podawanie kawy. Jednak często można wiele się nauczyć, uczestniczyć w ciekawych projektach, nawiązać przydatne znajomości. Pierwszą okazją do odbycia takich praktyk są studia, gdzie na większości kierunków jest to obowiązkowe.

Znajomości
O tym, że znajomości są dzisiaj pomocne, wiedzą wszyscy. Oprócz przeglądania propozycji np. na portalu pracuj.pl. warto trochę popytać wśród znajomych lub w rodzinie, czy może nie słyszeli o odpowiedniej dla nas ofercie pracy. Tym samym mogą oni powtórzyć nasze pytanie swoim znajomym i być może coś się dla nas znajdzie.

Targi i konferencje
To świetny pomysł, aby znaleźć ciekawą propozycję pierwszego zatrudnienia. Dlatego, że na takich eventach spotykają się pracodawcy i można z nimi osobiście porozmawiać oraz zostawić CV. Zwykle odbywają się kilka razy w roku. Często zjawiają się też pracownicy wystawców, z którymi można porozmawiać i jak praca wygląda z ich perspektywy.

Social media
Aktualnie wszyscy korzystają z Facebooka i innych kanałów komunikacji. Oprócz zamieszczania, oglądania i komentowania zabawnych filmików czy zdjęć ze zwierzętami, warto zrobić coś więcej. Istnieje całe mnóstwo grup, w których można zamieścić swoją kandydaturę albo znaleźć ofertę. Można też założyć sobie konto np. w różnych serwisach tematycznych.

Zainteresowania i hobby
Każdy jakieś ma i nie muszą powalać na kolana, ale ważne, żeby umieć się nimi pochwalić. Wpisując w CV taką informację, być może rekruterowi zapadnie to w pamięć. Przykładowo: interesując się grami, można dzielić się poradami na ich temat na różnych specjalistycznych forach. Później można np. kręcić filmiki i tworzyć poradniki, jak grać i w co. To również postawi nas w pozytywnym świetle.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jubileusz poradni
W piątek, 20 września w Regionalnym Centrum Kultury swój jubileusz 50-lecia obchodziła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kołobrzegu. Podczas uroczystości wyświetlono prezentację...
Kradli halogeny, teraz posiedzą
Policjanci z Kołobrzegu zatrzymali dwóch sprawców, którzy dokonali kradzieży plastikowych osłon halogenów z kilku samochodów marki audi. Łączna wartość strat jaką wycenili pokrzywdzeni...
Wymień się roślinką
Już w najbliższą niedzielę, 22 września, na skwerze przy ul. Dubois w Kołobrzegu po raz pierwszy odbędzie się akcja wymiany roślinami doniczkowymi, które zalegają nam w mieszkaniach....

Komentarze