Poznaj korzyści z montażu kontraktowego elektroniki dla Twojej firmy

Outsourcing i delegowanie zadań to konieczność we współczesnym biznesie. Kto chce wyprzedzać konkurencję, nie może działać sam, bo najczęściej nie da sobie rady. Jedną z odpowiedzi na takie wyzwania jest montaż kontraktowy elektroniki.

Trudno sobie wyobrazić małą lub średnią firmę wyspecjalizowaną w projektowaniu urządzeń lub podzespołów elektronicznych, która byłaby w stanie zakupić, utrzymywać i nieustannie modernizować linię produkcyjną. Musiałaby też zatrudniać przy niej grono odpowiednio wyszkolonych pracowników.

Kontraktowy montaż elektroniczny

Zupełnie inaczej wygląda to w firmie wyspecjalizowanej, dysponującej odpowiednim zapleczem technologicznym oraz kadrą – takiej jak Zamel.com. Oferując montaż kontraktowy, ma ona dość zleceń, by produkować praktycznie bez przerw, co pozwala utrzymać niezbędną do tego bazę. Może też dostosowywać linię produkcyjną do kolejnych zleceń, a także produkować niewielkie serie podzespołów lub urządzeń, np. służącą do testów i walidacji.

Rodzaje montażu kontraktowego

Powoli wychodzi już z użycia, ale wciąż jeszcze spotykany jest montaż THT (Trough-Hole Technology), polegający na przewlekaniu końcówek elementów elektronicznych przez dziurki w płytce drukowanej i lutowaniu ich do ścieżek. Takie czynności wykonywane są przeważnie w sposób manualny. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest montaż SMT (Surface-Mount Technology), w którym końcówki poszczególnych elementów łączone są z obwodem drukowanym za pomocą specjalnego kleju utwardzanego gorącym powietrzem. To także montaż jednostronny, wykonywany z reguły maszynowo. Wersja dwustronna to SMD (Surface Mount Device) – tu wszelkie tranzystory, rezystory, kondensatory itp. montowane są po obu stronach płytki przez maszynę. Najczęściej jest to produkcja układów scalonych, w tym także zminiaturyzowanych. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście „Profesjonalny montaż SMT/SMD, czyli zbuduj swój produkt z Zamel”.

Usługi EMS to znacznie więcej niż produkcja

W Polsce działa już wiele firm oferujących montaż kontraktowy EMS, czyli Electronic Manufacturing Services. Aby sprostać konkurencji, najlepsze z nich są w stanie realizować zlecenia kompleksowo. Oznacza to wykonanie projektu, przygotowanie produkcji, zakup wszystkiego, co niezbędne, sam montaż kontraktowy, testy półproduktów i gotowych wyrobów, a nawet magazynowanie i wysyłkę do odbiorców.

 

Artykuł sponsorowany 

Pożar przy Caritasie - ranny mężczyzna
Około godziny 12 służy ratunkowe otrzymały wezwanie do pożaru przy ośrodku Caritas w Kołobrzegu. Ogień pojawił się w położonej po sąsiedzku altanie, w której przebywał bezdomny...
Zagra Tabu
Klub Centrala zaprasza na koncert zespołu Tabu, który odbędzie się w piątek 27 marca. Na koncercie usłyszycie muzyczny przekrój dotychczasowej twórczości oraz nowy materiał, który znalazł...
Reaktywacja amatorskiej ligi piłkarskiej
We wtorek 21 bm. odbędzie się zebranie informacyjne odnośnie reaktywacji kołobrzeskich rozgrywek amatorskich. Jest to cenna informacja dla wszystkich osób lubiących w wolnych chwilach...

Komentarze