Pożyczki prywatne – są bezpieczne?

Pożyczki prywatne to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają osoby bez zdolności kredytowej i odrzucone przez banki. Wnioskowałeś o kredyt, ale ze względu na posiadane zobowiązania lub problemy ze spłatą Twój wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony? Sprawdź, czy pożyczki pozabankowe to dobry pomysł. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na tego typu ofertę. Pożyczki prywatne – alternatywa dla kredytu bankowego?

Pomimo że banki oferują obecnie wiele korzystnych narzędzi pozwalających na uzyskanie środków na różnego rodzaju potrzeby konsumpcyjne, to rynek pożyczek online również rośnie w siłę. Banki działają na podstawie ustawy Prawo bankowe, która stawia restrykcyjne wymogi przed potencjalnymi kredytobiorcami. Osoba składająca wniosek o kredyt w banku powinna przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli możliwość terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Wnioskodawca musi zatem mieć stałe źródło dochodów i przedstawić odpowiednie dokumenty – zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości zarobków.

 

Czasami kredytodawcy upraszczają procedury i wymagają jedynie oświadczenia klienta. Innym ważnym wymogiem jest nienaganna historia kredytowa, którą banki sprawdzają na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz rejestrów dłużników (np. ERIF BIG). Osoby, które nie przejdą pozytywnie weryfikacji, mogą nie mieć szans na otrzymanie korzystnej oferty z banku. Nic straconego – sektor pożyczek pozabankowych oferuje wachlarz usług, z których mogą skorzystać nawet osoby zadłużone czy bez stałego dochodu.

 

Czym są pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne to zobowiązania, których udziela nie bank ani instytucja pozabankowa, a osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie pożyczek. Obecnie coraz większą popularność zyskują serwisy internetowe, które pośredniczą w przeprowadzaniu tego typu transakcji – łączą osoby, które posiadają kapitał z klientami, którzy potrzebują szybkiej pożyczki na dowolny cel. Pożyczki prywatne mogą też być udzielane pomiędzy członkami rodziny, przyjaciółmi czy znajomymi.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Na pewno są obciążone dużo wyższym ryzykiem niż oferty, które proponują banki. Pożyczki prywatne mogą być obwarowane dodatkowymi wymogami, np. koniecznością przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia. Osoby udzielające pożyczek mogą zażądać zabezpieczenia w postaci nieruchomości (domu, mieszkania, działki), ruchomości (pojazdu, maszyn budowlanych) lub weksla. W takim wypadku konsekwencje problemów ze spłatą zobowiązania mogą być bardzo dotkliwe dla pożyczkobiorcy – z utratą majątku włącznie. Wśród ofert pożyczek prywatnych zdarzają się również propozycje będące próbą oszustwa. Osoby oferujące dodatkowe środki finansowe mogą np. wyłudzać opłatę przygotowawczą lub manipulacyjną, które często opiewają na bardzo wysokie sumy. Warto też podkreślić, że duża część pożyczek prywatnych jest po prostu droga – narzucone oprocentowane jest bardzo wysokie.

Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Umowy pożyczki prywatnej opiewającej na kwotę powyżej 1000 zł musi być sporządzona w formie pisemnej. W dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • ·       data i miejsce,
  • ·       kwota pożyczki,
  • ·       dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy (imię, nazwisko, adres, seria i numer dowodu osobistego, numer PESEL),
  • ·       okres kredytowania,
  • ·       ilość rat oraz ich wysokość,
  • ·       informacja o kosztach (oprocentowanie, prowizja, odsetki),
  • ·       rodzaj zabezpieczenia pożyczki,
  • ·       podpisy stron.

Zapisy te pozwolą w przyszłości uniknąć problemów, mogą też posłużyć do zidentyfikowania jednej ze stron, np. jeśli nie będzie wywiązywać się z umowy.

Pożyczki pozabankowe – kto sięga po tego typu oferty?

Z pożyczek prywatnych najczęściej korzystają osoby, które z różnych względów nie otrzymały kredytu lub pożyczki w banku. Najczęściej są to klienci zadłużeni, wobec których w przeszłości było prowadzone postępowanie egzekucyjne, np. komornik zajął wynagrodzenie. Są to też osoby, którym zależy na czasie – nie chcą przechodzić skomplikowanych procedur, dostarczać wielu dokumentów i czekać na decyzję banku. W przypadku pożyczek pozabankowych formalności są uproszczone, a decyzja wydawana szybko. Oferty z sektora prywatnego to także atrakcyjne pożyczki dla zadłużonych – osób, które mają na swoim koncie wiele zobowiązań i z tego względu bank nie udzieli im kolejnego.

 

Artykuł sponsorowany

Radni PiS: urząd to nie miejsce na takie protesty
Radni Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się do dzisiejszego wpisu na Facebooku prezydent Anny Mieczkowskiej. Prezydent Kołobrzegu napisała: - Moi współpracownicy otrzymali ode mnie taką...
Na cmentarzu nieco większy ruch, ale tłumów nie ma [wideo]
Odwiedziliśmy dziś kołobrzeski cmentarz komunalny. W godzinach popołudniowo-wieczornych tłumów nie było, lecz dało się zaobserwować ludzi czyszczących groby, chodzących z kwiatami,...
Seryjny złodziej zatrzymany
Osiem zarzutów usłyszał 27-letni mieszkaniec Kołobrzegu, który na swoim koncie ma włamania i kradzieże. Wpadł on po tym, jak funkcjonariusze kołobrzeskiej komendy zostali powiadomieni o...

Komentarze