Jak prowadzić bloga internetowego?

W ostatnich kilku latach blogowanie w Polsce stało się bardzo modne. Codziennie w sieci pojawia się tysiące wpisów na polskich blogach o różnej tematyce. Znajdujemy teksty o wychowaniu dzieci, o prawidłowym sadzeniu kwiatów, wyjazdach zagranicznych, diecie niskokalorycznej, nowych modelach samochodów. Internet nie ma ograniczeń i blogować można o wszystkim. Co ważniejsze blogować może każdy. Nie trzeba być tutaj doświadczonym programistą internetowym i absolwentem dziennikarstwa w jednym. Każdy z nas może w prosty sposób założyć bloga i pisać. W zależności od potrzeb i umiejętności może być to prosty blog na platformie blogerskiej lub bardziej zaawansowana strona internetowa.

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem prawdziwego bloga to z pewnością przydatne okażą się poniższe wskazówki.

Zastanów się nad profilem bloga

Zanim przystąpisz do pracy nad techniczną stroną bloga zastanów się nad profilem strony. Zastanów się dokładnie o czym chcesz pisać. Blog nie powinien być o wszystkim, a raczej powinien skupiać się na jednej głównej tematyce. Najlepiej jak będzie to dziedzina, na której się znasz lub którą się interesujesz. Może być to temat związany z życiem zawodowym lub zupełnie coś innego. Osoby interesujące się modą mogą założyć bloga modowego. Bardzo popularne są blogi lifestylowe skupiające się na modzie, kosmetykach i dbaniu o siebie. Miłośnicy gotowania i odkrywania nowych smaków mogą udzielać porad kulinarnych i dzielić się przepisami. Blog podróżniczy, w którym będziesz dzielić się wrażeniami z wyjazdów jest także dobrym pomysłem. W wyborze profilu bloga ważne jest, aby wszystkie teksty oparte były na twoim własnym doświadczeniu.

Wymyśl nazwę i kup domenę

Po opracowaniu profilu zastanów się nad nazwą bloga. Niech to będzie krótka i chwytliwa nazwa, która łatwo będzie wpadać w ucho. Nazwa powinna odnosić się do profilu strony. Jeżeli piszesz o motoryzacji to postaraj się odnieść do tego tematu w nazwie bloga. Słowa kluczowe związane z motoryzacją takie jak moto lub auto mogą być częścią nazwy. Po wybraniu nazwy kup domenę. Jeżeli nazwa bloga to „Kuchnia Basi” wtedy musisz zakupić domenę www.kuchniabasi.pl. Domenę możesz kupić w serwisie domen Go Daddy.

Stwórz architekturę i design bloga

W kolejnym etapie zastanów się jak chcesz, aby twój blog wyglądał. Zacznij od kolorów. Wybierz trzy podstawowe kolory z jakimi chcesz pracować. Te trzy kolory będą przewijać się przez wszystkie podstrony bloga. Następnie opracuj architekturę bloga. Zastanów się nad kategoriami, które obecne będą w głównym menu. Na przykład pisząc o gotowaniu możesz wyodrębnić następujące kategorie: dania wytrawne, desery, zupy.

Napisz kilka artykułów

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy nad techniczną stroną napisz kilka artykułów. Każda z kategorii opracowanych we wcześniejszym kroku powinna mieć co najmniej dwa wpisy. Kategorie lub podkategorie nigdy nie powinny być zupełnie puste.

Kup hosting i załóż bloga w Word-Press

Kolejne etapy są stricte techniczne. Na szczęście dzięki współczesnej technologii blogerzy mogą skorzystać już z gotowych programów. Nie jest wymagana dogłębna znajomość budowy stron internetowych. Wystarczy jedynie wykonywać krok po kroku instrukcje. Należy zacząć od wykupienia hostingu, dzięki któremu blog będzie mógł funkcjonować. W dużym uproszczeniu hosting to taki dom dla strony internetowej. Hosting można zakupić na stronie Go Daddy, czyli tej samej na której kupujemy domenę. Następnie należy wybrać platformę, na której postawisz bloga. Najbardziej popularna to platforma Word-Press. Tam będziesz mógł wybrać szablon i dostosować kolorystykę.

Dodaj potrzebne wtyczki

Tak naprawdę już w tym momencie możesz zaprezentować bloga szerszej publiczności. Zanim to jednak zrobisz warto jest urozmaicić bloga. Możesz to zrobić za pomocą wtyczek. Różnego rodzaju wtyczki możesz zainstalować na swoim blogu i tym samym zwiększyć jego atrakcyjność. Za pomocą wtyczek dodasz formę kontaktową, komentarze pod postem lub ikony informujące o kanałach społecznościowych.

Pisz regularnie

W prowadzeniu bloga bardzo ważne jest regularne pisanie. Nie musisz publikować 5 wpisów dziennie, ale powinieneś utrzymać pewną systematyczność. Najlepiej jest publikować posty zawsze tego samego dnia o określonej godzinie, na przykład w każdy czwartek o 20:00. Takie systematyczne blogowanie spowoduje, że twoi czytelnicy będą wracać.

 

 

artykuł sponsorowany 

Radni PiS: urząd to nie miejsce na takie protesty
Radni Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się do dzisiejszego wpisu na Facebooku prezydent Anny Mieczkowskiej. Prezydent Kołobrzegu napisała: - Moi współpracownicy otrzymali ode mnie taką...
Na cmentarzu nieco większy ruch, ale tłumów nie ma [wideo]
Odwiedziliśmy dziś kołobrzeski cmentarz komunalny. W godzinach popołudniowo-wieczornych tłumów nie było, lecz dało się zaobserwować ludzi czyszczących groby, chodzących z kwiatami,...
Seryjny złodziej zatrzymany
Osiem zarzutów usłyszał 27-letni mieszkaniec Kołobrzegu, który na swoim koncie ma włamania i kradzieże. Wpadł on po tym, jak funkcjonariusze kołobrzeskiej komendy zostali powiadomieni o...

Komentarze