Wystawa "100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości" 25-02-2019/25-04-2019

W terminie od 25 lutego do 25 kwietnia w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13 będzie można obejrzeć wystawę „100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Celem wystawy jest przybliżenie sylwetek ofiar zidentyfikowanych w ramach pionierskiego w skali Europy i Świata projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, który powstał w 2012 r. na mocy porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt był autorskim pomysłem naszej Uczelni, który pozwolił na zmianę postrzegania badań identyfikacyjnych w przypadku ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Baza powstała, aby gromadzić materiał DNA od krewnych ofiar zbrodni systemów totalitarnych oraz z bezimiennych szczątków ofiar celem ich późniejszej identyfikacji.

Pierwszym projektem realizowanym przez Zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów była identyfikacja ofiar zbrodni komunistycznych pochowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz identyfikacja ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych pochowanych przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 ofiar między innymi żołnierzy i dowódców Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów. Nie było by to możliwe gdyby nie wsparcie instytucji i osób prywatnych. Wśród zidentyfikowanych warto wymienić Danutę Siedzikównę „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Wystawa została przygotowana przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, prezentowano ją m.in. w Gmachu Sejmu RP w dniach 7-12 listopada, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.