Herbertiada po raz kolejny 21-09-2017/24-09-2017

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", który po raz osiemnasty odbędzie się w Kołobrzegu, to święto "Księcia Poetów" - jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla.

To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym tego poety, ale także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych dziełami.

Przegląd rozpocznie się w czwaretk, 21 września o godzinie 11.00 warsztatami recytatorskimi, które poprowadzi aktorka Agata Mastalerz. Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta. Warsztaty to przede wszystkim praca nad tekstami Z. Herberta, które młodzież przygotowała na konkurs recytatorski, ale to także okazja do poznania warsztatu aktorskiego i innych technik prezentacji tekstu.

Dzień później, w piątek - 22 września o godz. 10.00 odbędzie się konkurs recytatorski w małej sali teatralnej RCK-u. W składzie jury zasiądzie Andrzej Mastalerz (Teatr Polski w Warszawie), prof. UG Kazimierz Nowosielski, Helena Elert (polonista - Kołobrzeg). Konkurs poprzedzi referat prof. K. Nowosielskiego: "Kazimierz Nowosielski o twórczości Zbigniewa Herberta i swoich z nim spotkaniach". 

Tego samego dnia o godz. 19.00 odbędzie się monodram pt.  "Z domu niewoli" -według wspomnień Beaty Obertyńskiej - znanej już w okresie dwudziestolecia  międzywojennego powieściopisarki i poetki, piszącej także pod pseudonimem Marta Rudzka. To relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia - od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Na scenie małej sali teatralnej RCK-u wystąpi Elżbieta Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

W niedzielę zaś, 24 września odbędzie się Gala Herbertiady, podczas której poznamy laureatów konkursu recytatorskiego. Odbędzie się również spektakl poetycko - muzyczny pt. "Kołatka"oparty głównie na wierszach z tomu "Pan Cogito" w wykonaniu Andrzeja Mastalerza (Teatr Polski w Warszawie i Marty Wągrockiej (absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, skrzypce).

Na scenie sali widowiskowej RCK-u w ten dzień wystąpi również Sławomir Zygmunt z towarzyszeniem Krzysztofa Domańskiego (gitara). Wykonawca to znany muzyk, autor i kompozytor z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz. W programie poezja wojenna K.K. Baczyńskiego śpiewana w formie ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Są też odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej. Wielką zaletą jest dbałość o czytelność i komunikatywność wiersza.

Dodatkowo, w ostatni dzień Herbertiady w sali widowiskowej RCK-u zaprezentowany zostanie program poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego - piewcy Zbigniewa Herberta, na który złożą się film pt. "Gintrowski" oraz trans - opera pt. "S.A.L.I.G.I.A" w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie utwory skomponowane przez Gintrowskiego m.in. do słów Zbigniewa Herberta, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią laureaci wielu ogólnopolskich konkursów piosenki literackiej, aktorskiej i sztuki słowa, studenci państwowych wyższych szkół. JOD