10 milionów na zabytki – większość z nich to kościoły

Ponad 10 milionów złotych trafi na renowację zabytkowych budynków w powiecie kołobrzeskim. Wśród nich dominują obiekty sakralne, a pieniądze trafią nie tylko do miasta, ale także do mniejszych miejscowości.

– Żadna gmina, sołectwo i wieś nie jest zmarginalizowane ani alienowane – tak o podziale rządowych pieniędzy mówi poseł Czesław Hoc. Gdzie trafią pieniądze na renowację zabytków? Gmina Rymań otrzymała nieco ponad milion złotych na trzy projekty. Pierwszy dotyczy odrestaurowania barokowego ołtarza w kościele w Drozdowie (196 tys. zł), a dwa kolejne remontu dachów w kościołach w Rymaniu i Starninie (po 441 tys. zł). Dofinansowanie na trzy zadania zostało przyznane także dla gminy Dygowo. Witraż w kościele w Dygowie zostanie wykonany za 294 tysiące złotych. Z kolei dwa remonty zostaną przeprowadzone w kościele w Kłopotowie. Izolacja ścian będzie kosztować 490 tys. zł, a prace przy fundamentach 147 tysięcy.
Gmina Ustronie Morskie zrealizuje dwa projekty za 637 tysięcy złotych. Remont budynku mieszkalnego wpisanego do rejestru zabytków w Rusowie otrzymał wsparcie w wysokości 147 tysięcy, a na remont kościoła w tej samej miejscowości będzie dotowany kwotą 490 tys. zł. Gmina Kołobrzeg przeprowadzi termomodernizację zabytkowego budynku w Sarbi przy parafii św. Jana Chrzciciela za 637 tysięcy złotych. 490 tysięcy trafi do Grzybowa na remont świetlicy wiejskiej.

Inwestycji nie zabraknie również na terenie miasta. Starostwo powiatowe wykona pierwszy etap remontu biblioteki szkolnej za milion złotych. Wyremontowany zostanie również ośrodek rekolekcyjny im. księdza biskupa Czesława Domina w Podczelu za 1,86 mln zł. Miasto otrzymało blisko 3,5 mln zł na remont elewacji kościoła rektoralnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, domu parafialnego i domu księży emerytów. Jak zaznaczał podczas konferencji prasowej poświęconej dofinansowaniom poseł Czesław Hoc, pieniądze z tego programu nie trafiły do Gościna i Siemyśla, ale te gminy zostaną uwzględnione w drugiej turze podziału środków i obie mogą liczyć na milion złotych.

Komentarze