Na co możemy się wybrać w tym tygodniu do Regionalnego Centrum Kultury?

Program wydarzeń w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu

od 22 stycznia do 28 stycznia

23.01.2024 (wtorek) godz. 19.00

DKF SZTORM: „Totem”  reż. Lila Avilés (95 min.)

Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. „Totem” rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol: cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykańska Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśniać nawet najczarniejszą godzinę.

 

24.01.2024 (środa)  godz. 19.00

Stare Dobre Małżeństwo

Bilety: 140 zł w kasie RCK i na SDM-myszkowski.com

Sala widowiskowa

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych.

 

26.01.2024 (piątek)  godz. 19.00

Natalia Niemen z akompaniamentem Adama „Herbaty” Herbowskiego

„NIEMEN ZNANY i mniej ZNANY”

Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

Niemen Mniej Znany – to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak  „Terra Deflorata” czy  „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.

Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena, takich jak „Jednego serca”, „ Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”.

 

27.01.2024 (sobota)  godz. 17.00

Kino weekendowe RCK: „Będzie lepiej” reż. Olivier Nakache, Éric Toledano (120 min.)

Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

Olivier Nakache i Éric Toledano, twórcy przebojowych francuskich „Nietykalnych”, powracają z komedią o dwóch takich, co żyli ponad stan i zadłużyli się po uszy. Zwabieni perspektywą darmowej wyżerki Albert i Bruno wbijają na spotkanie aktywistów klimatycznych, gdzie poznają bezkompromisową Kaktus. To dzięki niej zrozumieją, że wszystko, co w życiu najważniejsze, jest także za darmo. Zbudowane z serii pomyłek „Będzie lepiej” to krzepiąca opowieść o spotkaniu dwóch odmiennych światów, urokliwy eko-romans i błyskotliwa satyra na współczesny konsumpcjonizm.

W filmie w komediowe role brawurowo wcielają się gwiazdy francuskiego kina – Noémie Merlant („Portret kobiety w ogniu”, „Paryż, 13. dzielnica”) i Mathieu Amalric („Oficer i szpieg”, „Grand Budapest Hotel”). „Będzie lepiej” portretuje świat, w którym chcąc coraz więcej, mamy coraz mniej. Twórcy przekonują jednak, że nigdy nie jest za późno, by zdobyć miłość, zyskać przyjaciół, zatroszczyć się o siebie nawzajem, a w życiowych porażkach dostrzec szansę na głęboką przemianę.

„Będzie lepiej” trafia bezbłędnie w najczulsze miejsca współczesnego świata. Ale jego dwaj bohaterowie to nie tylko ofiary drapieżnego kapitalizmu, dzielącej ludzi polityki czy kryzysu klimatycznego. Nakache i Toledano przywracają im sprawczość, a nam wiarę w zasypującą podziały solidarność. Bo nawet z najgorszej opresji uratować nas może globalne ocieplenie stosunków międzyludzkich.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=_H_pO8Erq6g

 

27.01.2024 (sobota) godz. 19.00

IV Slam poetycki w Kołobrzegu, performens Arma Agharta

Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Mała sala teatralna

Zapraszamy na czwarty SLAM osoby zapracowane od rana do nocy, leniuchujące, prekaryjne, przedsiębiorcze i święte, kołobrzeskie duchy, osoby slamerskie, poetyckie. Pamiętajcie o 3 tekstach, improwizacjach, opowieściach.

Zapisy na: af@rck.kolobrzeg.eu

W mailu podaj swoje imię, ksywę i tyle. Nie cenzurujemy tekstów, nie oceniamy, przyjdź użyć naszego mikrofonu.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest MYSTERY BOX a.k.a KOSZYK RÓŻNOŚCI przygotowany przez prowadzących.
Prowadzący wieczór: Adam Frankiewicz i Filip Urbaniak.

Wieczór uświetni performans Army Agharty z Kowna

Arma Agharta jest dadaistycznym szamanem humoru, a także hipnotyzującym “medium” eksperymentalnej sztuki dźwięku, angażującym wielokulturowe społeczności performatywne w hipnotyczne sesje, w których zarówno akustyczna, jak i cielesna liminalność wykonawcy i publiczności są intuicyjnie ucieleśniane. Występy Army Agharty wykraczają poza “dźwięk sam w sobie”: nieoczekiwane ruchy performera, które wykraczają poza tradycyjne systemy manifestacji, improwizowane gry, “tanie sztuczki magiczne”, wymyślanie nowych, nieistniejących “języków” wszystko to na scenie łączy się w jeden wielki kosmiczny rytuał.

https://www.ursss.com/2022/07/arma-agharta-luff/

 

27.01.2024 (sobota) godz. 20:00

JAZZ W ADEBARZE: RED SKY

Wstęp wolny

Laboratorium Kultury Adebar

RED SKY – bydgoski zespół jazzowy powstały w 2023 roku z inicjatywy flecisty, saksofonisty, kompozytora, aranżera, niedoszłego fizyka teoretycznego, kołobrzeżanina i amatora kawy (a to wszystko w jednej osobie!) Kajetana Sokolnickiego.
Skład tworzą młodzi muzycy związani z środowiskiem bydgoskiej Akademii Muzycznej:
Kajetan Sokolnicki – flet poprzeczny, saksofon sopranowy, saksofon altowy, shakuhachi, kompozycja, aranżacja
Bartosz Lewandowski – saksofon sopranowy, saksofon altowy, saksofon tenorowy
Marek Krause – gitara basowa
Zofia Karandyszowska – perkusja, instrumenty perkusyjne

Na repertuar zespołu składają się kompozycje autorskie, standardy w niecodziennych opracowaniach, improwizacja swobodna i miauczenie kota sąsiadów.
Formacja porusza się na pograniczu post-bopu, jazzu modalnego i free jazzu, zachowując cały czas otwartość na elementy innych gatunków muzycznych i stylów kulinarnych.
Zespół pomimo krótkiego stażu ma już na koncie występy m.in. w ramach festiwalu RCK PRO JAZZ 2023, a jego członkowie w ramach różnych składów zdobyli II nagrodę na konkursie KraCamera Jazz oraz tytuł laureata konkursu Jazz Water Meeting.

Uwaga – jest spora szansa, że podczas koncertu na scenie pojawią się uczestnicy warsztatów z improwizacji muzycznej prowadzonych przez Kajetana Sokolnickiego.

Wstęp na koncert jest wolny i dla każdego. Zapraszamy!

 

 

FERIE ZIMOWE 24, Filmy i spektakle

22.01.2024 (poniedziałek) godz. 14.00

„Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa” reż. Laurent Bru, Yannick Moulin (wiek: 4+, 89 min.)

Bilety: 10 zł

Sala widowiskowa

Wielka zabawa i wartościowa lekcja przyrody dla dużych i małych, w której nie zabraknie zwariowanej fauny spod równika i zwrotnika, konkretnie wkurzonych ptaków, smakoszy bananów, awanturniczych złotych rybek i pand znających sztuki walki. Wszystko to i jeszcze więcej w animowanym hicie, za którym stoją twórcy lubianych produkcji: „Kumple z dżungli”, „Mój przyjaciel Ufik”, „Nel i tajemnica Kurokota” oraz „Pati i klątwa Posejdona”.

Kiedy tajemniczy superłotr pokrywa dżunglę eksplodującą pianą, która wybucha przy najmniejszym kontakcie z wodą, do akcji wkraczają zwierzaki z dzikiej paki. Aby uratować ekosystem i dziewiczą przyrodę, dzielny goryl Miguel i jego kumple wyruszą balonem w zapierającą dech w piersiach podróż od Bieguna Północnego po Daleki Wschód. Przemierzając góry, pustynie i oceany w poszukiwaniu antidotum, przeżyją setki niezapomnianych przygód i zrobią wszystko, by powrócić na czas. A nie będzie to łatwe, bo pora deszczowa zbliża się nieubłaganie, a podstępny wróg i jego sługusi depczą im po piętach. Czy łącząc siły, łapki, płetwy i skrzydła, bohaterski eko-patrol zdoła powstrzymać przeraźliwie WIELKIE BUM?!

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=e0FltxvFyus

 

23.01.2024 (wtorek) godz. 14.00

„Królowa śniegu”, Bałtycki Teatr Dramatyczny, (wiek 5+, 1h 40 min. z przerwą)

Bilety: 10 zł

Sala widowiskowa

Zapraszamy na jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych baśni znajdującego się w kanonie lektur szkolnych Hansa Christiana Andersena. „Królowa śniegu” jest opowieścią o miłości, przyjaźni, oddaniu i lojalności, z morałem aktualnym w każdych czasach i przeznaczonym dla widza od lat pięciu do stu pięciu. W spektaklu w reżyserii Zdzisława Derebeckiego rozliczne przygody małej Gerdy, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, zaczarowanego i porwanego przez złą Królową Śniegu zostały wzbogacone o piękne piosenki z mądrymi tekstami i niezwykłe multimedialne wizualizacje, które przeniosą widza w każdym wieku w baśniowy świat H. Ch. Andersena…

 

24.1.2024 (środa)  godz. 14.00

„Ślady na Śniegu”, Teatr Bajaderka, wiek 3+, 50 minut,

Bilety: 10 zł

Sala widowiskowa

 

Serdecznie zapraszamy na zimowy spektakl który wspaniale nastroi nas do zimowych zabaw i pomoże przetrwać chłodniejsze dni! Jak to zrobić z uśmiechem na ustach?

Para zaprzyjaźnionych bohaterów ulepionych ze śniegu – Bałwanki Puch

i Buch, zabiorą nas w podróż po Lodowej Krainie gdzie pokażą nam co się dzieje, kiedy zmienia się pogoda. Do kogo należą tajemnicze czarne ślady na śniegu? I dokąd nas zaprowadzą?

Śnieżni bohaterowie z pomocą Pani Zimy przegonią smutek dobrą zabawą! Bałwanki pokażą dzieciom wspaniałe, zimowe zabawy a także przeprowadzą prawdziwą bitwę na śnieżki! Kto wygra? Kto złapie więcej kul śniegowych i czyje będą największe? Dzieci nauczą się tańca bałwanków! Dobra zimowa zabawa gwarantowana!

 

 

25.01.2024 (czwartek)  godz. 14.00

„ Tiki Rafa na Końcu Świata” , teatr Bajaderka, wiek 3+, 50 min.

Bilety: 10 zł

Sala widowiskowa

 

Zapraszamy na pełną przygód, morską opowieść o kolorowej kuli ziemskiej! Wiatr kołysze wszystkie fale więc wsiadajmy czym prędzej na pokład przepięknej Tiki Rafy, aby wraz z Kapitanem Koralem i Papugą Renią popłynąć w podróż po wielkich kontynentach!

Szczurek Sznurek opowie dzieciom o ciekawostkach ze świata, a Podróżniczka Mera spełni swoje największe marzenie. Usłyszymy porywające, morskie opowieści, a wszystko w akompaniamencie śpiewających mew. Młodzi pasażerowie poznają charakterystyczne dla danego kontynentu zwierzęta, zwłaszcza zagrożone gatunki. Ta podróż będzie pełna mądrych morałów i ciekawostek o świecie i ekologii.

Dowiemy się, jak możemy wspólnie zadbać o naszą planetę Ziemię!

Razem z Tiki Rafą obierzemy wspólnie kurs… na kraniec świata!

 

26.01.2024 (piątek)  godz. 14.00

Film „Pies i Robot” reż. Pablo Berger (wiek: 7+, 101 min.)

Bilety: 10 zł

Sala widowiskowa

Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.

Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni. Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z morską wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego. Jak się skończy ta przygoda?

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=cG4DQqhe18I

 

Komentarze