365 miejsc parkingowych powstanie w porcie

Lada dzień rozpocznie się budowa kolejnego parkingu wielopoziomowego w Kołobrzegu.

Mowa o inwestycji zaplanowanej w kołobrzeskim porcie. Przypomnijmy, że Zarząd Portu Morskiego we współpracy z firmą INTERPARKING POLSKA Sp. z o.o., zrealizuje budowę budynku parkingowo-usługowego na 365 miejsc dla samochodów. Dziś zaprezentowano miejsce, w którym stanie parking, na działce należącej do ZPM z wjazdem od strony ulicy Portowej, zaledwie 140 metrów od linii nabrzeża. W parterowej części obiektu zlokalizowane zostaną lokale usługowe i handlowej, zniknie więc część charakterystycznego muru na ul. Portowej. Prace powinny rozpocząć się do końca kwietnia i będą trwały 14 miesięcy.

Władze miasta poinformowały również, jak wyglądają plany dotyczące kolejnych inwestycji parkingowych. Najbliżej ukończenia jest parking na Kamiennej na 325 samochodów. Już zrealizowana została zewnętrzna część na 13 autobusów. Wartość inwestycji to łącznie 30,7 milionów zł. Co ważne, inwestycja jest dofinansowana ze środków zewnętrznych w wysokości 90%. Dofinansowanie pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych i wynosi 27,6 miliona złotych. Jego budowa miała trwać 590 dni jednak przedstawiciele wykonawcy zapewniają, że zakończą prace przed terminem – jeszcze w tym roku.

Kolejnym parkingiem jest parking w formule – „Parkuj i jedź” jest to inwestycja przy ul. 6 Dywizji Piechoty. Trwa przygotowywanie dokumentacji dla tego przedsięwzięcia. Obecnie miasto posiada koncepcję opracowaną przez firmę projektową. Zgodnie z nią na tym terenie powstanie łącznie 171 miejsc parkingowych. 8 z nich będzie wyposażonych w stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a 6 będzie przeznaczonych dla autobusów. Parking będzie wyposażony w toaletę.

Czwarty parking to także parking w formule „Parkuj i jedź” i będzie zlokalizowany przy ul. Fredry. Toczy się postępowanie na wyłonienie firmy, która zaprojektuje taką inwestycję. Do urzędu wpłynęły 4 oferty. Dokumentacja ma powstać do końca bieżącego roku. Powstanie dwukondygnacyjny parking (jedna kondygnacja podziemna i jedna naziemna) wraz z toaletą. Dokładną liczbę miejsc parkingowych poznamy na etapie koncepcji szacunkowo będzie ich około 200-250.

To wszystko wzbogacone zostanie systemem Inteligentnego Systemu Transportowego. W wybranych punktach miasta pojawią się elektroniczne tablice (łącznie około 30) z informacją, na którym parkingu są wolne miejsca. To sprawi, że kierowcy będą mieli informację, w którym kierunku jechać i tym samym zmniejszy ruch pojazdów szukających miejsca do zaparkowania.

WIĘCEJ W MATERIALE WIDEO

 

Komentarze