Pelargonie – tajniki pielęgnacji i sadzenia królowych donic – zrób to z Centrum Ogrodniczym Żulicki

Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody – to tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Specjaliści od roślin z Centrum Ogrodniczego Żulicki podpowiadają, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się pięknem pelargonii przez całe lato.

Pelargonie ogrodowe

Pelargonie to rośliny doskonałe do pojemników. Ich atrakcyjny wygląd, a także wysoka odporność na niesprzyjające warunki, powoduje, że bardzo je lubimy. Pelargonie, dzięki dostępności w wielu odmianach, a tym samym kolorach i kształtach, łatwo dopasować do każdej przestrzeni ogrodowej. Nie są to rośliny, które kojarzą nam się tylko z ogrodem babci. Piękne, delikatne i romantyczne stworzą niepowtarzalną roślinną dekorację również w nowoczesnych ogrodach, a kto raz je pozna, nie będzie wyobrażał sobie bez nich tarasowych donic.

Tajniki uprawy pelargonii

Pelargonie rabatowe i angielskie najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, a pelargonie bluszczolistne radzą sobie również w cieniu i półcieniu. Miejsce,w którymustawimy donice z pelargoniami, powinno być zaciszne, ponieważ zarówno wysokie pelargonie rabatowe, jak też bluszczolistne, są dość łamliwe i silne wiatry mogą powodować ich uszkodzenie.

Podłoże do pelargonii powinno być żyzne. Pelargonie uwielbiają nawożenie, są bardzo żarłoczne. Bez grama nawozu również sobie poradzą, jednak tradycyjne nawozy ogólnodostępne dla roślin kwitnących doskonale wspomogą kwitnienie pelargonii. Łatwiej będzie skorzystać z nawozów długodziałających, które zaaplikowane raz na kilka tygodniuwalniają swoje działanie stopniowo.

Gleba w doniczkach dla pelargonii powinna być przepuszczalna, lekka. W przypadku pelargonii możemy wykorzystać gotowe mieszanki do kwiatów balkonowych. Taka mieszanka uniwersalnego podłoża do kwiatów balkonowych sprosta wysokim wymaganiom naszych królowych balkonów.

Sadzenie pelargonii – jak i kiedy?

Sadzenie pelargonii do skrzynek i donic możemy rozpocząć już pod koniec kwietnia, jednak optymalnym terminem sadzenia kwiatów w donicach jest maj, po zimnej Zośce, czyli po 15 maja.

Na dnie donicy, w której planujemy aranżację z pelargonii, wysypujemy warstwę keramzytu.

Keramzyt stworzy drenaż, który odprowadzi nadmiar wody z donicy – korzenie pelargonii nie powinny stać w wodzie, gdyż może to zdecydowanie spowolnić ich wzrost. Drenaż spowoduje również dotlenienie korzeni i reguluje stosunki wodno-powietrzne w donicy.

Kupując pelargonie, zwróćmy uwagę na ich kondycję – wybierajmy egzemplarze zdrowe, świeże i żywotne, z licznymi pąkami kwiatowymi.

Na dnie donicy wsypujemy drenaż, na którym ułożymy warstwę geowłókniny, zapobiegającą wymywaniu podłoża z donicy i zasklepianiu drenażu. Następnie donicę wypełniamy do połowy podłożem i ustawiamy w donicy sadzonki kwiatów, wyjęte z osłonek. Odstęp pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami powinien wynosić około 25 cm. Zbyt szerokie odstępy sprawią, że rośliny będą skupiały się na rozwoju systemu korzeniowego, zaniedbując w ten sposób kwitnienie.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie po posadzeniu wymagają intensywnego nawożenia. Możemy wykorzystać nawozy długodziałające w postaci granulek czy koreczków albo pałeczek– wszystkie te rodzaje znajdziemy w Centrum Ogrodniczym Żulicki.

Pelargonie możemy nawozić też przy każdym podlewaniu, dodając nawóz.

Podlewanie pelargonii powinniśmy wykonywać w miarę regularnie, ale w przeciwieństwie do surfinii czy innych wrażliwych na suszę kwiatów, pelargonie możemy podlewać nawet 2 razy w tygodniu w czasie suszy. Oczywiście regularne podlewanie wpływa na ich kondycję i atrakcyjny wygląd, ale nie jest konieczne.

Warto pamiętać o przycinaniu, usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, co przyczyni się do intensywniejszego kwitnienia pelargonii. Przekwitłe kwiatostany skupiają na sobie uwagę rośliny, które chce z kwiatów wyprodukować nasiona. Usuwając suche kwiaty, pobudzamy rozwój nowych pąków kwiatowych.

 

W OFERCIE CENTRUM OGRODNICZEGO ŻULICKI RÓWNIEŻ:

 • surfinie
 • niecierpki
 • bratki
 • hortensje
 • rododendrony
 • oleandry
 • aksamitki
 • stokrotki
 • smagliczki
 • piwonie
 • goździki
 • dzwonki

itp.

oraz ziemie do kwiatów doniczkowych i nawozy.

 

Komentarze