Lekarz radzi: uważaj na swój układ krążenia

Mało kto wie, że w każdym – publicznym i prywatnym – POZ, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia można zupełnie za darmo skorzystać z programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). To oznacza dla pacjenta konsultacje lekarskie, medyczną diagnostykę, co w efekcie może zapobiec zawałowi serca czy udarowi. Kto i jak może skorzystać z programu, podpowiadają specjaliści z Przychodni DIMEDIC z Kołobrzegu przy ul. Wschodniej 3.

Choroby układu krążenia to jedna z największych bolączek zdrowotnych w Polsce – obok nowotworów są najczęstszą przyczyną zgonów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia z roku na rok rośnie liczba osób, które umierają z powodu tych chorób. W 2020 roku zanotowano blisko 17 procent więcej zgonów – w porównaniu z 2019 rokiem – których powodem były właśnie choroby układu krążenia. Żadna inna grupa schorzeń nie zbiera takiego żniwa. Dla porównania: osób, które odeszły w 2020 roku z powodu nowotworów było 5 procent więcej niż w 2019 roku.

Na własne życzenie

Główny powód takiego stanu jest jeden: zły styl życia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta, stres, a do tego niewielka aktywność w dużej mierze przyczyniają się do tego, że nasz układ krążenia po prostu w pewnym wieku zaczyna źle działać. Co ważne: lekarze od dawna alarmują, że choroby układu krążenia dotykają coraz młodsze roczniki, to już nie są schorzenia, na które cierpią osoby po 60. czy 70. roku życia. Obecnie problem ten dotyczy nawet 30. latków. Co gorsza,większość z nich może o tym nie wiedzieć, bo nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważna stała się profilaktyka.

Kto jest w grupie ryzyka?

Z programu powinny skorzystać między innymi osoby:

  • Z nadciśnieniem tętniczym krwi przekraczającym 140/90 mmHg,
  • Z podwyższonym stężeniem we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, trójglicerydów i niskim stężeniem tzw. dobrego, HDL-cholesterolu,
  • Palące papierosy,
  • Z niską aktywnością ruchową,
  • Z nadwagą i otyłością,
  • Z upośledzoną tolerancją glukozy,
  • Żyjące w nadmiernym stresie,
  • Źle się odżywiające

 

 

Co trzeba zrobić, żeby zgłosić się do programu?

Po pierwsze: nie trzeba mieć żadnych skierowań. Po drugie: program realizują wszystkie POZ, również DIMEDIC w Kołobrzegu przy ul. Wschodniej 3. Po trzecie więc wystarczy zgłosić się dolekarza pierwszego kontaktu i powiedzieć, że chcemy skorzystać z programu profilaktyki chorób układu krążenia.

Jakie badania?

Lekarz POZ najpierw musi dowiedzieć się od pacjenta czy ten jest w grupie ryzyka – przeprowadza więc tzw. wywiad. Następnie dokonuje pomiaru ciśnienia krwi i określa współczynnik masy ciała (tzw. BMI, czyli Body Mass Index), który odpowie na pytanie czy pacjent ma nadwagę czy otyłość. Na tej podstawie wysyła się pacjenta na dokładniejsze badania krwi określające stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów ipoziomu glukozy. Na koniec lekarz kwalifikuje pacjenta do odpowiedniej grupy ryzyka, a jeśli wyniki wskazują jednoznacznie na rozpoznanie choroby układu krążenia, wdraża leczenie.

Zmiany są konieczne

Trzeba też na koniec jasno powiedzieć, że kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia ma zmiana trybu życia – o czym z pewnością poinformuje lekarz POZ. Nie ma wyjścia: jeśli pacjent jest w grupie ryzyka musi mieć świadomość, że tylko usunięcie złych nawyków żywieniowych, wdrożenie aktywności, rezygnacja z używek i pełna współpraca z lekarzem może przynieść pozytywne efekty zdrowotne. Zanim będzie za późno.

 

Materiał informacyjny

Przychodni DIMEDIC w Kołobrzegu

przyjmującej pacjentów przy ul. Wschodniej 3

telefon 94 352 94 45 lub 882 438 442

 

 

Komentarze