Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na dachach domów – zalety takiego rozwiązania przemawiają do każdego, kto nie lubi przepłacać. Ale energię ze słońca można wykorzystywać nie tylko w domowym zaciszu. Także w zastosowaniach profesjonalnych panele słoneczne to korzyść nie do przecenienia.
Fotowoltaika dla firm – kto może skorzystać?
Powodów, dla których firma może zainwestować w montaż instalacji jest co najmniej kilka. To nie tylko oszczędność, ale także zabezpieczenie przed przyszłymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny. Panele słoneczne są w modzie, a do tego podkreślają proekologiczny wizerunek firmy. W wielu branżach eksponowanie inwestowania w zieloną energię może budować wartość przedsiębiorstwa i pozytywnie wpływać na odbiór przez kontrahentów.
Fotowoltaika dla firm pozwala zwiększyć efektywność finansową i uwolnić środki, które mogą być przeznaczone np. na inne inwestycje. Tym, co wyróżnia instalacje na obiektach przemysłowych jest stopa zwrotu z inwestycji, co wynika ze skali zużycia energii, na zupełnie innym poziomie niż w przypadku gospodarstw domowych.
Poznaj zalety energii odnawialnej w firmie
Własna elektrownia słoneczna to większa niezależność od innych. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja produkuje energię przez cały rok, a na jej wysoką efektywność wpływa m.in. duża powierzchnia paneli fotowoltaicznych. W firmach i dużych zakładach produkcyjnych najczęściej mamy do czynienia ze sporą powierzchnią dachów, np. hal i obiektów przemysłowych. To idealne miejsce do montażu fotowoltaiki. Jeśli jednak umieszczenie paneli na dachu nie wchodzi w grę, nie ma przeszkód, aby postawić specjalną konstrukcję bezpośrednio na gruncie.
Wiele firm decyduje się przeznaczyć sporą część swojego terenu pod coś na kształt małej farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu zyskują niemal samowystarczalność w zakresie dostaw energii. Duża instalacja jest w stanie zaspokoić niemal całe zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na prąd.
Fotowoltaika dla firm, czyli tanie oszczędzanie
Wydatki na zakup i uruchomienie systemu można uwzględnić w planach inwestycyjnych, by później cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji. Nowoczesne systemu sprawdzonych producentów cechują się niską awaryjnością, a to przekłada się na niewielkie koszty utrzymania. W dodatku, decydując się na współpracę z firmą wyspecjalizowaną w obsłudze przedsiębiorców mamy możliwość wyboru całego pakietu usług – w jego skład może wchodzić też bieżące utrzymanie instalacji i dokonywanie ewentualnych napraw.
A gdyby tak cieszyć się z zalet fotowoltaiki bez ponoszenia na początku kosztów zakupu sprzętu? W dzisiejszych czasach to możliwe. Na rynku znajdziemy oferty pozwalające traktować instalację fotowoltaiczną jako usługę. Czyli ponosimy koszt jej użytkowania w postaci cyklicznych opłat, ale nie musimy inwestować w zakup. W cenie mamy wszystko, co niezbędne, aby system mógł rozpocząć pracę. Nie musimy martwić się kwestiami formalnymi w postaci np. decyzji administracyjnych. Na naszej głowie nie będzie również problem z doborem komponentów czy optymalizacją działania systemu.