Ceny gazu dla firm w 2023 nie wzrosną?

Rok 2022 upłynie pod znakiem podwyżek cen wielu mediów, zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno małych, średnich, jak i dużych firm. Większość z nich musi borykać się ze znacznym wzrostem kosztów. Robią więc, co mogą, by ograniczyć ich zużycie. Ceny energii elektrycznej w porównaniu do 2021 roku wzrosły dla nich średnio o 280%, a jak sytuacja wygląda z gazem dla firm?

URE zamroził taryfy na gaz dla firm w 2023?

Warto przypomnieć, że w styczniu 2022 rząd zamroził taryfy na gaz na poziomie tych z grudnia 2021 ze skutkiem do końca 2022 roku, ale co dalej? Wysoka inflacja i kryzys energetyczny, na który wpływ mają ostatnie globalne wydarzenia, zmuszają dostawców gazu do wielu kluczowych decyzji. Istnieje ryzyko, że odmrożenie cen mogłoby spowodować znaczący skok, rzędu kilkuset procent. Dlatego Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w wypowiedzi dla Radia TOK FM z 31 sierpnia 2022 rekomenduje dalsze zamrożenie cen gazu. Czy tak się stanie, czas pokaże. Nie musisz jednak czekać w niepewności. Dostawcy mediów oferują różne rozwiązania, które pomogą Ci zaplanować budżet na kolejny rok. Jakie? Czasem sprzedawcy oferują gwarancję ceny, a czasem wychodzą z innymi propozycjami.

Czy możesz podpisać umowę na gaz z gwarancją stałej ceny?

Obecnie niektórzy dostawcy udostępniają różne oferty dla firm, które pozwolą zwiększyć oszczędności w planowanych budżetach. Nie każdy z nich jednak umożliwia podpisanie umowy, gwarantującej stałą cenę gazu dla firm. Ponadto wielu z nich uzależnia ofertę od rodzaju prowadzonej działalności. Tym samym proponuje sprzedaż gazu na innych warunkach dla średnich firm, a na innych dla dużych przedsiębiorstw. Musisz także pamiętać, że nie jesteś skazany na jedną ofertę. Firma prowadząca dystrybucję gazu, nie musi być jego sprzedawcą. Być może zmiana sprzedawcy znacząco obniży Twoje rachunki. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku cen prądu.

Jak wybrać sprzedawcę gazu?

Wybór najlepszej oferty to zawsze proces. Zrób analizę rynku i zwróć się po ofertę do dostępnych w Twoim regionie sprzedawców gazu, w tym tego, który obecnie Ci go sprzedaje. Zwróć uwagę nie tylko na cenę 1 kWh, ale także wysokość opłaty abonamentowej i dodatkowe cechy. Sprawdź, czy cena nie jest zależna od zużycia gazu i na jak długi okres umowy będziesz zmuszony się związać. Dokładnie przeanalizuj wszystkie zapisy umowy. Jeśli okaże się, że możesz cieszyć się niższymi rachunkami przy zmianie sprzedawcy, zrób to. Gaz dla firm nie musi być drogi.

 

Komentarze