Udary mózgu są dość powszechnym zjawiskiem, które często prowadzi do śmierci pacjenta. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie na życie. Pozwala ono na wypłacenie odszkodowania rodzinie w razie zgonu lub choroby, a po dokupieniu odpowiedniego dodatku można liczyć na pomoc również w razie wystąpienia udaru mózgu. Jak nabyć taką polisę i co warto o niej wiedzieć?
Udar mózgu a ubezpieczenie
Podstawowe ubezpieczenie na życie działa tylko na wypadek śmierci klienta. Dokładny zakres obowiązywania zależy jednak od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami w skład takiej oferty wchodzi również wystąpienie udaru mózgu, ale tylko wtedy, gdy klient nie przekroczył wskazanego wieku.
Zazwyczaj jednak konieczne jest dokupienie osobnego rozszerzenia, które pozwoli na wypłacenie odszkodowania w razie zachorowania na konkretne schorzenia.
Ubezpieczenie na życie obejmujące także udar mózgu nie jest gwarancją wypłacenia świadczenia. Istnieją bowiem liczne wyłączenia, czyli sytuacje, w których firma ma prawo nie przyznać klientowi świadczenia. Najczęściej są to takie przypadki, jak:
celowe doprowadzenie do wypadku,
zatajenie informacji o stanie zdrowia,
wypadek pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych,
udar niepozostawiający trwałego ubytku,
napad przejściowy,
uszkodzenie mózgu w wyniku urazu, a nie udaru.
Takie wyłączenia znajdują się w większości umów podpisywanych z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z tego powodu tak ważne jest czytanie dokumentów przed ich podpisaniem. Dobrą praktyką okazuje się także korzystanie z internetowych porównywarek, takich jak https://www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dzięki nim można szybko zestawić zakresy poszczególnych ofert, co pozwoli na znalezienie najkorzystniejszej propozycji bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenia na życie obejmujące udar mózgu różnią się od siebie, dlatego porównywarki online to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?
Udar mózgu a polisa na życie – co warto wiedzieć? Najważniejszy jest fakt, że choroba ta nie zawsze wchodzi w skład podstawowej oferty. Zwykle konieczne jest dokupienie dodatku, który pozwoli na wypłacenie odszkodowania nie tylko w razie śmierci, lecz także nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. W zależności od pakietu różni się też maksymalna wartość świadczenia. Czasami istnieje opcja wykupienia droższej polisy, która pozwala na wypłacenie wyższego odszkodowania.
Decydując się na polisę na życie, warto pamiętać również o karencji. Jest to okres, w trakcie którego wystąpienie choroby zawartej w umowie nie kwalifikuje do wypłacenia zadośćuczynienia. Kwestia ta różni się w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwykle jest to czas od 3 do nawet 6 miesięcy. Jeśli w tym okresie dojdzie do udaru mózgu, pacjent prawdopodobnie nie otrzyma odszkodowania. Taki zabieg ma za zadanie chronić interesy towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego pojawia się on w niemal każdej umowie. Warto sprawdzić tę kwestię przed zdecydowaniem się na konkretny produkt.