Grzybiarze ruszyli do akcji

Kilka dni deszczu i wysokie temperatury okazały się idealnymi warunkami do pojawienia się grzybów.

Grzybiarze powoli chwalą się swoimi zbiorami. Jakie grzyby znajdziemy zatem już w sierpniu w lesie? Na pewno możemy spotkać borowiki, maślaki, gąski i kurki. Należy pamiętać jednak o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów.

Wskazówki bezpieczeństwa

  1. Zbieraj tylko znane grzyby – zbieraj tylko te grzyby, które dobrze znasz i potrafisz jednoznacznie rozpoznać. Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem zostań przy grzybach rurkowych, z „siateczką” od spodu kapelusza.
  2. Unikaj grzybów trujących – naucz się rozpoznawać grzyby trujące, takie jak muchomor sromotnikowy, który może być mylony z jadalnymi gatunkami z takimi jak: czubajka kania, gąska zielona
  3. Używaj odpowiednich narzędzi – zbieraj grzyby do przewiewnych koszyków, aby uniknąć ich psucia. W plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują i w rezultacie nawet gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu.
  4. Uważaj na dzieci – unikaj podawania grzybów dzieciom.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia

  1. Szybka reakcja – w przypadku objawów zatrucia, takich jak nudności, wymioty, ból brzucha, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Do lekarza powinni zgłosić się wszyscy, którzy jedli ten sam posiłek, nawet jeśli nie mają objawów zatrucia. Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.
  2. Nie pić mleka i alkoholu – mleko i alkohol mogą przyspieszyć przenikanie toksyn do krwiobiegu.
  3. Zachowaj próbki grzybów – jeśli to możliwe, zachowaj resztki zjedzonych grzybów, aby lekarz mógł łatwiej zidentyfikować toksyny.

 

Komentarze