Kołobrzeska aplikacja „Here and Now” zgłoszona w konkursie Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywnej Europy” została wyróżnioną unijną dotacją.
Zaplanowany na lata 2025–2027 projekt „Here and Now” z budżetem 330 508 euro zaprezentuje współczesną Europę przez pryzmat literatury. Operatorem projektu jest Biuro Literackie, które wraz z partnerami z kilkunastu krajów wyłoniło osiemnaście książek podejmujących tematykę wyzwań, z którymi mierzy się Stary Kontynent, a więc najważniejszych zagadnień dla każdego Europejczyka. Za sprawą projektu Kołobrzeg odwiedzą laureatki i laureaci wyróżnieni najważniejszymi literackimi nagrodami (m.in. Noblem, Bookerem, Europejską Nagrodą Literacką, a także Angelusem i nagrodą Europejski Poeta Wolności).
Do realizacji „Here and Now” dojdzie pod warunkiem zabezpieczenia minimalnego wkładu własnego, czyli 130 508 euro. Swoje wsparcie zadeklarował Urząd Marszałkowski. Miasto Kołobrzeg już w marcu wyraziło wolę zaangażowania w działania, teraz pozostaje już tylko podpisanie pomiędzy Regionalnym Centrum Kultury a Biurem Literackim porozumienia – takiego samego jak w 2021 roku – w którym zostaną określone warunki współpracy.
To już szósty wsparty przez Unię Europejską projekt obchodzącej właśnie swoje trzydziestolecie instytucji, która jest obecna w Kołobrzegu już od ponad dwudziestu lat. Kołobrzeski TransPort Literacki to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich imprez kulturalnych na świecie. Edycje festiwalu były organizowane m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Oslo, Pradze czy New Delhi. To po pierwszej kołobrzeskiej edycji TransPortu Literackiego w 2022 roku jego twórcy zaproponowali, żeby miasto podjęło starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a następnie zainicjowali prace nad tym projektem.
W ramach trzech kolejnych edycji festiwalu TransPort Literacki nasze miasto w latach 2022–2024 odwiedziło 161 autorek i autorów z 30 krajów. Zrealizowano 80 pracowni warsztatowych, w których udział wzięło blisko 1000 osób, w tym liczne grono kołobrzeskich bibliotekarzy, nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic ze wszystkich szkół średnich. W 40 głównych wydarzeniach udział wzięło 8250 osób. Festiwal współfinansowało lub wspierało 33 partnerów, w tym 15 z zagranicy. Każda edycja angażowała wiele firm i instytucji z miasta oraz regionu (w tym roku 12 podmiotów). Z logo Kołobrzegu ukazało się blisko 100 książek, które zdobyły w tym czasie 32 nominacje i nagrody. Wydarzenie coraz bardziej angażuje lokalną społeczność. W Dzielnicy Zachodniej festiwalowa publiczna skorzystała w tym roku z ponad trzydziestu pensjonatów i hoteli.