Kołobrzeg nie został co prawda Europejską Stolicy Kultury 2029. W tym starciu wygrał Lublin. Nasze miasto otrzyma jednak miano Polskiej Stolicy Kultury w roku 2028, uzyskując tym samym milion złotych na realizację założonego programu.
Podczas środowej konferencji prasowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszono wyniki konkursu ESK2029. Spośród czterech finałowych miast zespół niezależnych ekspertów wybrał Lublin. Kołobrzeg mimo że nie zgarnął głównego tytułu, został Polską Stolicą Kultury w 2028 roku.
Dziś, o tym co niesie za sobą tytuł Polskiej Stolicy Kultury, dowiedzieliśmy się szerzej podczas konferencji prasowej.
– Z rąk Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego miałam przyjemność odebrać, w imieniu naszego miasta, list dający nam właśnie tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2028 roku – mówi Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępca prezydenta ds. społecznych. – To nie jest nagroda pocieszenia, to jest uznanie potencjału i zaangażowania lokalnego całej naszej społeczności.
Dzięki otrzymanemu tytułowi oraz dofinansowaniu miasto będzie mogło nadal realizować działania kulturalne, jakie zaplanowane były w programie ESK. – Sukcesem jest to, że stworzyliśmy bardzo ambitny program i, z naszej strony, mamy deklarację, że cały ten program zamierzamy zrealizować – powiedziała tuż po ogłoszeniu wyników prezydent miasta, Anna Mieczkowska. Miasto na realizację wyznaczonych zadań ma jednak rok mniej – Będziemy mogli zatem rok wcześniej pokazać Państwu przepiękne obiekty, które w tej chwili projektujemy. A Adebarze planujemy wykonać pracownie multimedialną, przy ul. Frankowskiego znajdzie się Laboratorium Kultury, Laboratorium Historii w Baszcie Lontowej, Zielone Tarasy Kultury stworzymy na obecnym Skwerze Pionierów, ciąg dalszy remontu Latarni Morskiej. Będziemy budować kolejną filię biblioteki przy ul. Wylotowej. Jesteśmy po przygotowaniu pierwszych dokumentów, w celu kompleksowego remontu Kina Wybrzeże, które nie tak dawno przejęliśmy i oczywiście remont naszego amfiteatru – termomodernizacja starego obiektu – wylicza Ewa Pełechata, zastępca prezydent ds. gospodarczych.
Przypominamy. Do finałowego etapu konkursu spośród 12 pierwotnie zgłoszonych polskich miast zakwalifikowały się cztery: Katowice, Lublin, Kołobrzeg oraz Bielsko-Biała. Tytuł ostatecznie trafił do Lublina. To trzecie w historii polskie miasto, które otrzymało tytuł ESK: w 2000 roku był nią Kraków, a w 2016 roku – Wrocław. W 2029 roku Europejską Stolicą Kultury będzie równocześnie jedno z miast w Szwecji – Uppsala lub Kiruna.