Miejska Biblioteka zaprasza dorosłych czytelników na minicykl spotkań autorskich „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość” – trzy rozmowy o historii, kulturze i społeczeństwie widziane „od chłopskiej chaty”.
W ciągu trzech dni spotkamy się z autorami głośnych książek, które zrewolucjonizowały spojrzenie na naszą przeszłość i otworzyły nową przestrzeń do rozmowy o dziedzictwie klasowym, pańszczyźnie, kobiecej emancypacji i codziennym życiu na wsi.
Program wydarzeń (wszystkie spotkania o godz. 17:00):
Biblioteka ul. Frankowskiego 3
- 23 maja (piątek) – Kacper Pobłocki, autor książki „Chamstwo”
Antropolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor znany z odwagi stawiania niewygodnych pytań. W Chamstwie rozprawia się z mitami szlacheckiej Polski i brutalną prawdą o pańszczyźnie, przemocy oraz klasowym dziedzictwie. Obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.
- 24 maja (sobota) – Marta Strzelecka, autorka książki „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”
Dziennikarka, redaktorka i debiutująca pisarka, która w fascynujący sposób opowiada o kobietach z różnych klas społecznych.
„Ziemianki” to jej pierwsza książka, która została wydana w ramach bestsellerowego cyklu M. Strzeleckiej i Joanny Kuciel-Frydryszak: „Ziemianki”, Chłopki”, Służące”, wyd. Marginesy.
Ziemianki to opowieść o splątanych losach kobiet z dworów i wsi oraz o trudnej drodze do kobiecej niezależności.
- 25 maja (niedziela) – Kamil Janicki, autor książki „Życie w chłopskiej chacie”
Historyk i popularyzator wiedzy o życiu codziennym. Prowadzi portal WielkaHISTORIA.pl oraz kanał na YouTube pod tą samą nazwą. Jego najnowsza książka to fascynująca podróż do wiejskiego domu – nie tylko opowieść o architekturze, ale przede wszystkim o ludziach, emocjach i mikrohistoriach zamkniętych w czterech ścianach chłopskiej chaty.
- Spotkania poprowadzi: Liliana Łosiak
Jeden plakat, trzy wieczory – wybierz jeden, albo bądź z nami przez cały weekend!
Wstęp wolny!
Bezpłatne wejściówki do odbioru w: Czytelni Prasy – ul. Frankowskiego 3, Beletrystyce – ul. Brzozowa 9a, Bibliotece Ogrody – ul. Żółkiewskiego 6
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Reymont. Interwencje.
24–25 maja zapraszamy dorosłych czytelników na wyjątkowe wydarzenia łączące sztukę, relaks i tradycję ludową!
- „Chillout z Reymontem”
24.05 | godz. 13:00–17:00
Biblioteka ul. Frankowskiego 3| Bulwar nad Parsętą | Teatr A3
Przyjdź, połóż się w baldachimowym łóżku i zanurz w świecie „Chłopów” Władysława Reymonta – słuchając poruszających interpretacji w wykonaniu Teatru A3. To artystyczna instalacja miejska, która koi, inspiruje i przenosi w czasie.
- Warsztaty rękodzielnicze (16+)
Biblioteka ul. Frankowskiego 3
W duchu dawnej polskiej wsi:
- 05 – Pająki ludowe /Prowadzenie: Małgorzata Bołka – twórczyni ludowa z Pałuk
I grupa – godz. 13:00
II grupa – godz. 15:00
Małgorzata Bołka od ponad 20 lat pracuje w Szubińskim Domu Kultury na stanowisku instruktor koła rękodzieła, od 2005 roku posiada status twórcy ludowego z dziedziny plastyka obrzędowa i zdobnicza. Sztuką ludową Pałuk zajmuje się od 1986 roku, prowadząc warsztaty m.in wykonywania pająków ludowych ze słomy i bibuły gładkiej, kwiatów pałuckich z bibuły marszczonej.
- 05 – Wycinanka ludowa/ Prowadzenie: Wiesław Topczewski – artysta i pasjonat wycinanki
I grupa – godz. 13:00
II grupa – godz. 15:00
Wiesław Topczewski absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Projektant przestrzeni wystawienniczych, pasjonat polskiej sztuki ludowej, edukator prowadzący warsztaty wycinankarskie. Autor wielu kopii ekspozycyjnych wycinanek, prezentowanych na wystawie stałej w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie .
- Na warsztaty obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacja: tel. 94 35-176-58
Spotkania są częścią cyklu „Na wiejskim trakcie. Reymont i chłopska rzeczywistość”, organizowanego przez naszą bibliotekę – z myślą o dorosłych czytelnikach i wszystkich poszukujących głębszego kontaktu z kulturą ludową.
Dołącz do nas – pozwól sobie na chwilę zatrzymania, twórczego działania i spotkania z literaturą w zupełnie nowej formie!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Reymont. Interwencje.