Darmowe badania profilaktyczne. Zadbaj o swoje zdrowie również w wakacje

Od profilaktyki zdrowotnej nie ma urlopu – właśnie latem zgłaszajmy się na zaległe badania. Mamy więcej czasu i energii, a obłożenie w przychodniach i pracowniach – mniejsze.

Dlatego oprócz wakacyjnych podróży, zaplanujmy też czas na badania profilaktyczne, w tym na udział w nowym programie „Moje Zdrowie”. Program działa od maja i umożliwia darmowe badania już od 20 roku życia.

Jak się zapisać do programu?

Warunkiem skorzystania z programu jest wypełnienie ankiety. Większość, bo 78% zainteresowanych, wypełnia ją samodzielnie – na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji MojeIKP. Pozostali korzystają z pomocy pracowników medycznych w swoich przychodniach POZ.

Kto korzysta?

Sukcesem jest zainteresowanie programem młodych dorosłych: od 20 do 39 roku życia. Obecnie stanowią oni 58 % wszystkich uczestników. Niezmiennie to kobiety chętniej się badają – wypełniły prawie 70 % wszystkich ankiet.

Jakie badania są w programie?

Na program składają się badania laboratoryjne podstawowe – dla wszystkich pacjentów oraz dodatkowe, na które kierują lekarze – w zależności od wieku pacjenta i stanu jego zdrowia. W pakiecie dla wszystkich pacjentów są badania krwi: morfologia, poziom glukozy, kreatynina (ocena funkcji nerek), lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy), TSH (wskaźnik funkcjonowania tarczycy). Wśród badań dodatkowych są np. próby wątrobowe; PSA dla mężczyzn – oceniające stan zdrowia gruczołu krokowego (stercza); test anty-HCV – w kierunku WZW typu C (wirusowego zapalenia wątroby typu C); lipoproteina A, której obecność wskazuje na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Osobom, które ukończyły 60 rok życia proponowane jest dodatkowo badanie w kierunku chorób otępiennych.

Podsumowanie i zalecenia

Wyniki badań są omawiane z personelem medycznym – podczas wizyty podsumowującej. Jest również możliwość skorzystania ze zdrowotnych porad edukacyjnych. Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące stylu życia, diety i aktywności fizycznej, badań profilaktycznych, szczepień, a także indywidualne zalecenia wynikające ze stwierdzonych czynników ryzyka.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Program Moje Zdrowie ma poprawić wczesną wykrywalność groźnych chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, chorób układu krążenia, nerek, zaburzeń funkcji tarczycy. Dzięki badaniom można zapobiec chorobom onkologicznym, wykryć HCV – wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także zaburzenia poznawcze.

Jak często można korzystać z programu?

Pacjenci w wieku 20-49 lat skorzystają z profilaktycznych badań bilansowych raz na 5 lat, natomiast osoby starsze – raz na 3 lata.

 

Udział w programie Moje Zdrowie nie wyklucza z tego, co na co dzień oferuje podstawowa

opieka zdrowotna i inne programy profilaktyczne

Komentarze