Lekarz radzi: sprawdzaj cholesterol

Jeśli jesteś po 40., masz kłopoty z nadmiarem kilogramów, zamiast się poruszać, wolisz poleżeć na kanapie, bo szybko się męczysz i masz słabą kondycję, a w dodatku na co dzień nie liczysz kalorii na talerzu, często sięgasz po „fast food” i, co najgorsze, palisz papierosy- powinieneś poprosić lekarza POZ o skierowanie na lipidogram. To badanie, które można przyrównać do corocznego, obowiązkowego testu technicznego auta. Może w porę uchronić cię przed nieszczęściem.

Czym jest miażdżyca

Miażdżyca tętnic to choroba spowodowana wieloma czynnikami, z których gros to efekt nieodpowiedniego stylu życia, czyli małej aktywności, złej diety i używek. Polega ona na gromadzeniu sięlipidów, które prowadzi do zwężenia tętnic i pogorszenia przepływu krwi. To z kolei zwiastuje możliwość wystąpienia szeregu poważniejszych konsekwencji zdrowotnych na przykład: udaru, tętniakaaorty czy kłopotów w poruszaniu się (tzw. chromanie przestankowe) – generalnie chorób sercowo-naczyniowych. Lipidogram mówi nam zaś czyzwężenie tętnic nam grozi, czyli w gruncie rzeczy odpowiada na pytanie czy jesteśmy w grupie ryzyka wspomnianymi schorzeniami.

Co bada lipidogram

Lipidogram to badanie, które określa poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Cholesterol to krążące we krwi cząstki zwane lipoproteinami, zbudowane z białek i tłuszczów. Są dwie główne grupy lipoprotein.

Trójglicerydy z kolei to podstawowy składnik tkanki tłuszczowej, a zatem same w sobie nie są złe – w nadmiarze jednak zwiększają także ryzyko jej wystąpienia.

Wyniki lipidogramu

Nie powinniśmy się niepokoić, jeśli wyniki lipidogramu są następujące (uwaga: podane niżej wyniki nie dotyczą osób z cukrzycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego):

  • Do 190 mg/dl cholesterolu całkowitego
  • Do 115 mg/dl cholesterolu LDL
  • Mężczyźni równe lub większe 40 mg/dl cholesterolu HDL
  • Kobiety równe lub większe 45 mg/dl cholesterolu HDL
  • Do 150 mg/dl trójglicerydów.

Wyniki lipidogramu zawsze jest jednak dobrze skonsultować z lekarzem POZ. Trzeba to zrobić koniecznie, jeżeli powyższe wartości są przekroczone.

Zmiana stylu życia

Nie ma co ukrywać, że złe wyniki lipidogramu to przysłowiowa „czerwona lampka” i od ich wartości zależy, co lekarz POZ zaleci dalej robić. Z całą pewnością jednak niezbędna będzie rozpoczęcie zmiany stylu życia, czyli:

  • Porzucenie używek (tytoń, alkohol)
  • Zmiana diety na niskotłuszczową
  • Redukcja wagi
  • Wprowadzenie aktywności fizycznej uwzględniającej indywidualne możliwości zdrowotne.

Materiał informacyjny

Przychodni rodzinnej DIMEDIC – WELKOM w Kołobrzegu

przyjmującej pacjentów przy ul. Wschodniej 3

telefon 94 352 94 45 lub 882 438 442

 

Komentarze