Tajemnice dziejów kołobrzeskiej bazyliki dla każdego

Według części historyków, w 1321 roku w kołobrzeskiej bazylice odprawiono pierwszą mszę świętą. Inni wskazują, że w tym czasie kościół uzyskał status głównej świątyni parafialnej i objął prymat nad pozostałymi świątyniami. Łączono to z ukończeniem pierwszego etapu budowy tego znamienitego zabytku, który jest dumą naszego miasta.

Od tego wydarzenia w tym roku upływa 700 lat. I właśnie dlatego starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski wraz z Zarządem Powiatu wsparł projekt związany z kompleksowym opracowaniem historii Bazyliki Mariackiej. W ramach projektu realizowanego przez dra Roberta Dziembę, kustosza i kierownika Pracowni Historii Kołobrzegu w Muzeum Oręża Polskiego, opracowana została książka, w której znajdziemy nie tylko niezwykle ciekawy opis faktograficzny związany z historią miasta, ale także niepublikowane dotąd ilustracje i zdjęcia. Wieczór autorski zaplanowany został na grudzień w kołobrzeskiej bazylice, podczas którego na mieszkańców czekać będzie prawie 500 darmowych egzemplarzy książki. O szczegółach będziemy informować w kolejnych tygodniach.

Dziś, świątynia ta jest dumą naszego miasta. Mamy tam esencję kołobrzeskiej historii, doznajemy artystycznych wzruszeń podczas koncertów, nade wszystko wznosimy modły. Wiele pokoleń umarło w jej cieniu, a wiele kolejnych generacji w cieniu tych murów się urodzi. Poznając historię katedry, dowiadujemy się więcej o historii kołobrzeżan, tych, którzy żyli tu przed 1945 rokiem, ale także o polskich pokoleniach, a więc o nas samych, którym przyszło tu żyć nad Parsętą” – pisze we wstępie do publikacji starosta Tomasz Tamborski.

Książka została poświęcona pamięci księdza prałata Józefa Słomskiego. – Spotykając się z mieszkańcami, często jestem dopytywany, kiedy starostwo wyda kolejną książkę historyczną. Miło mi poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji kolejnej publikacji o historii naszego miasta i jego zabytków, która jak sądzę, tak jak i poprzednie, cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem. A w tym roku dotyczyć będzie kołobrzeskiej katedry, bo tak zwykło mówić się o tej świątyni, która jest nie tylko najwspanialszym zabytkiem naszego miasta, rozpoznawalnym przez każdego chyba mieszkańca i wielu turystów, ale także skarbnicą dzieł sztuki i kultury. Dla chrześcijan to miejsce spotkań z Bogiem. Dla pasjonatów historii to kościół, który od wieków obecny jest w dziejach miasta i był świadkiem wielu wydarzeń, łącznie z tymi najbardziej tragicznymi z marca 1945 roku, gdy Kołobrzeg został zniszczony. Byłem dotychczas przekonany, że o tym zabytku wiemy niemal wszystko, biorąc pod uwagę jego historię i rangę. Okazuje się, że tak nie jest, a spowodowane jest to różnymi przyczynami, a przede wszystkim brakiem źródeł historycznych. Szczególnie interesująca jest powojenna historia naszej katedry, trud jej odbudowy, który wzięli na siebie mieszkańcy pod kierownictwem kołobrzeskiego duchowieństwa, w szczególności nieodżałowanego księdza prałata Józefa Słomskiego. Cieszę się, że w tym roku to właśnie ta publikacja, związana z kompleksowym opracowaniem historii Bazyliki Mariackiej, trafi nieodpłatnie do mieszkańców naszego powiatu. – mówi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

Komentarze