TOTUPOINT to specjalny system nawigacyjno-informacyjny dla osób niewidomych.
Od wtorku działa już w Kołobrzegu, a dokładnie w pięciu lokalizacjach na terenie miasta. Chodzi o Urząd Miasta, Regionalne Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także dwa punkty w ratuszu: wejście do Urzędu Stanu Cywilnego i punkt informacji turystycznej. Jak to działa w praktyce? – Urządzenie zamontowane jest nad wejściem do budynku i odzywa się w momencie, gdy osoba niewidoma zbliży się z uruchomioną aplikacją. Polega to na tym, jakby ktoś mnie zawołał i ja na podstawie jego głosu trafię do drzwi – mówi Jan Szuster, pomysłodawca aplikacji. Jej druga opcja to funkcja opisowa. – Każdy budynek włączony do systemu jest dokładnie opisany i aplikacja podaje, jaki jest układ przestrzenny wewnątrz. W przypadku MOSiR-u, w którym się obecnie znajdujemy opowie nam, jak trafić na basen, gdzie jest recepcja, miejsce odpoczynku – dodaje autor systemu, który nadzorował montaż pierwszych pięciu punktów na mapie Kołobrzegu.
Towarzyszyły mu osoby niewidome z miasta i regionu. – To jest bardzo pomocne. Nie działa jak GPS, tylko podaje konkretną informację przydatną w praktyce. Osoba niewidoma zyskuje dzięki temu komfort i pewność, że się nie zgubi. Będziemy starali się zachęcać jak najwięcej podmiotów gospodarczych z Kołobrzegu, by włączyły się do systemu. Znakomicie spełnia on swoją rolę w bankach, hotelach, restauracjach czy galeriach handlowych. Czym więcej takich punktów, tym lepsza dostępność dla osób niewidomych – tłumaczy Patrycja Klakla, prezes kołobrzeskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. – Nie jest to uciążliwe dla innych osób, to działa tylko dla tych, którzy potrzebują takiej pomocy – dodaje Anna Krzyżaniak z Polskiego Związku Niewidomych w Białogardzie.
Koszt pierwszych pięciu punktów TOTUPOINT w Kołobrzegu to 5289 złotych. Instytucje, które chciałyby przyłączyć się do systemu i tym samym pomóc osobom z niepełnosprawnością wzroku w codziennym funkcjonowaniu mogą uzyskać więcej informacji na stronie totupoint.pl
Dodajmy, że są to pierwsze tego typu znaczniki w województwie zachodniopomorskim. W całej Polsce jest ich już jednak ponad 800.