Anna Mieczkowska w czołówce prezydentów nagrodzonych przez “Newsweek”

Prezydent Anna Mieczkowska znalazła się w N15 najlepszych prezydentów miast. Ranking N15 realizowany jest przez redakcję tygodnika „Newsweek”.

Anna Mieczkowska zajęła 6 miejsce, plasując się za prezydentem Świnoujścia i przed prezydentem Gdańska. Zwyciężył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Ranking tygodnika „Newsweek” to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełnia Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”.

Głosować nie można było na prezydenta Warszawy. Tygodnik uznaje, że stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z polskimi miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Głosować nie można też było na Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. To dlatego, że po trzykrotnym triumfie w N15 prezydent Karnowski zgodził się przyjąć dożywotni tytuł Superprezydenta. To już drugi taki przypadek w historii rankingu: wcześniej tytuł Superprezydenta otrzymał Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Komentarze