Apple Pencil 1 czy 2 drugiej generacji? Czym się różnią?

Pierwsze Apple Pencil pojawiły się w 2015 roku i od razu zyskały sporą popularność, zwłaszcza wśród grafików, którym zależało na dobrej jakości sprzęcie. Dzięki temu o wiele wygodniejsze stało się korzystanie z iPadów, które zastąpiły tablety graficzne. Trzy lata później pojawił się kolejny Apple Pencil. Czym się różnią i który warto wybrać?

Apple Pencil – podstawowe informacje

Apple Pencil 1 miał długość 17,5 cm, a jego następca był już o 0,9 cm krótszy. Jednak średnica i waga nie zmieniła się w ich przypadku i wynosiła 9 mm i 20,7g.

Pierwsza generacja Apple Pencil posiadała zaokrąglony rysik, za to w nowszej generacji bardziej go spłaszczono po jednej stronie, co umożliwiło lepszą kompatybilność. Dzięki temu też lepiej układa się w dłoni, co przekłada się na o wiele wygodniejsza pracę nawet przez dłuższy czas. Wykończenie rysika także uległo zmianie. Z gładkiego na bardziej matowe, co sprawia, że nie ślizga się w ręce.

To sprawia, że nowsza wersja Apple Pencil pod wieloma kwestiami zwycięża nad swoim poprzednikiem. Dla grafików, którzy pracują godzinami nad konkretnymi projektami, może być to szczególnie ważne.

Apple Pencil 1vs 2 – różnice wizualne

Najpierw przyjrzymy się wersji Apple Pencil 1. W jego przypadku mamy do czynnika z rysikiem, który przypomina prawdziwy ołówek. Jest zatem odpowiedni dla osób, które przyzwyczaiły się do ręcznego, tradycyjnego rysowania i z początku nie wyobrażają sobie, jak miałyby przejść na bardziej wirtualne środowisko.

Apple Pencil 2 za to posiada pewne spłaszczenie, dzięki czemu jego budowa jest o wiele bardziej ergonomiczna. Ręka tak bardzo nie męczy się podczas pracy, a przy tym można bardzo wygodnie rysować. Poza tym tę płaską część można wykorzystać do bezprzewodowego ładowania.

W przypadku Apple Pencil 1 mieliśmy do czynienia z metalicznym, srebrnym paskiem w jego górnej części. Jednak w drugiej wersji został już on usunięty, przez co urządzenie jest w pełni jednolite kolorystycznie. Oba jednak posiadają gumową końcówkę, która można wymieniać, co przedłuża żywotność rysika.

Apple Pencil 1 vs 2 – inne różnice

Oba urządzenia różnią się także pod względem ładowania. W przypadku pierwszej generacji należało zdjąć górną nasadkę rysika. Dzięki temu można było złącze Lightning,  podłączyć do iPada do portu ładowania.

W drugiej generacji dokonano innowacji, dzięki której można już ładować Apple Pencil 2 bezprzewodowo. Jest to znacznie wygodniejsza forma. Przyłącza się go z roku modelu iPada przy pomocy złącza magnetycznego. Urządzenie łączy się automatycznie i ładuje się.

Apple Pencil 1 jest kompatybilny z: iPad Air 3 generacji, iPad Pro 12,9 cala 1 i 2 generacji, iPad Pro 10,5 cala, iPad Pro 9,7 cala, i iPad mini 5 generacji oraz iPad 6 i 7 generacji. A Apple Pencil 2 z: iPad Air 4 i 5 generacji, iPad Pro 11 cali 1, 2 i 3 generacji, iPad Pro 12,9 cala 3, 4, 5 generacji oraz iPad mini 6 generacji.

W przypadku nowszej wersji rysika mamy do czynienia z większą funkcjonalnością i możliwościami, których nie znajdziemy w pierwszej wersji.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://idream.pl/

Komentarze