Aranżacja kuchni – jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Właściwe oświetlenie kuchni zapewnia komfort podczas gotowania i sprzątania, ale wpływa również na ostateczny efekt aranżacyjny. Jest to pomieszczenie wymagające pod tym względem, ponieważ musi zostać zainstalowanych kilka źródeł światła. Jakie strefy wymagają szczególnego oświetlenia? Jaki rodzaj źródła światła powinien zostać użyty?

Rozmieszczenie punktów oświetleniowych

Profesjonalny, dopracowany projekt kuchni, wymaga zwrócenia uwagi na oświetlenie. Jasno musi być w kilku newralgicznych punktach, a na dodatek oświetlenie kuchni musi zostać tak dobrane, aby w pewnych miejscach nie tworzyły się cienie. Chodzi przede wszystkim o blat roboczy, który stanowi centralne miejsce pracy dla każdej gotującej osoby. Potrzebne jest również ogólne oświetlenie pomieszczenia i oświetlenie nad stołem. Punkty świetlne można umieszczać również w innych miejscach tak, aby aranżacje kuchni zyskały dodatkowe walory wizualne. Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać funkcjonalność, ale przy dzisiejszym bogatym wyborze rodzajów oświetlenia można to bez problemu połączyć z estetyką.

Ogólne oświetlenie kuchni – równomierne światło w całym pomieszczeniu

Ogólne oświetlenie w kuchni jest potrzebne tak samo jak w innych wnętrzach. Powinno znajdować się pośrodku sufitu i zapewniać równomierne rozproszenie światła na całe pomieszczenie. Za centralne oświetlenie może służyć żyrandol, plafon, listwa halogenowa z kilkoma reflektorami oraz oprawy ze światłem skierowanym ku dołowi. Wybór zależy od stylu kuchni i indywidualnego gustu. Oprawy sufitowe zamontowane w suficie podwieszanym sprawią, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego, a przede wszystkim wyższego.

Blat roboczy – oświetlenie newralgicznego punktu

Przygotowując potrawy, pochylamy się nad blatem roboczym i musimy wszystko dobrze widzieć. Światło nie może razić w oczy ani być przyczyną tworzenia się cieni. Blat kuchenny, z którego korzysta się podczas gotowania, często jest usytuowany pod wiszącymi szafkami. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są równomiernie rozmieszczone lampki halogenowe w cienkich oprawach lub paski ledowe. Powinny zostać zamontowane wzdłuż przedniej krawędzi spodu szafek. Nie tylko pozwolą na komfortową obróbkę pokarmu, ale będą również eksponować płytki ścienne do kuchni, które często charakteryzują się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Zalecana jest ciepła barwa światła, która powoduje, że potrawy zachowują naturalne kolory i wyglądają apetycznie.

Oświetlenie nad stołem – wrażenie przytulności

Stół w kuchni może służyć wyłącznie jako miejsce, w którym można wygodnie usiąść i wypić kawę, ale może też zastępować jadalnię. Bez względu na sposoby korzystania z niego również wymaga odpowiedniego oświetlenia, które znajdziesz m.in. na stronie grupamo.pl. Potrzebne jest oświetlenie wywołujące wrażenie przytulności, ale nie męczące oczu. Nie może oślepiać osób, które przy nim siedzą, a jednocześnie powinno zapewniać światło na całej powierzchni blatu. Najlepiej sprawdza się lampa wisząca centralnie nad stołem lub kilka mniejszych zamontowanych w szeregu.

Komentarze