Bój o Kołobrzeg, ale nie tylko. Co muzeum przygotowuje na 79. rocznicę walk o Kołobrzeg?

W marcu będziemy obchodzić 79. rocznicę walk o Kołobrzeg. Jednym z punktów programu miejskich obchodów będzie widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”. Inscenizacja organizowana przez Muzeum Oręża Polskiego odbędzie się na plaży przy molo 16.03.2024 r.(sobota) o godz. 12.00.

Wydarzenie to zgromadzi liczne stowarzyszenia i grupy rekonstrukcji historycznej, znane z profesjonalizmu i zaangażowania w odtwarzanie historycznych wydarzeń. Uczestnicy ci, posiadający doświadczenie zarówno z planów filmowych, jak i z projektów edukacyjnych, przyczynią się do realistycznego odtworzenia wydarzeń z marca 1945 roku. Ich obecność na poprzednich edycjach „Boju o Kołobrzeg” zaowocowała wyjątkową więzią z miastem i jego mieszkańcami, co jest nieodłącznym elementem tego wyjątkowego wydarzenia. Podczas inscenizacji, widzowie będą mieli okazję zobaczyć szeroki wachlarz sprzętu wojskowego m.in.: armatki przeciwpancerne, pojazdy kołowe i półgąsienicowe, a także broń pancerną. Rekonstruktorzy wiernie oddadzą wyposażenie, oporządzenie oraz umundurowanie formacji i jednostek biorących udział w walkach. Spektakl ten pozwoli publiczności na przeżycie kluczowych momentów walk o Kołobrzeg, tworząc niepowtarzalny teatr historyczny, wzbogacony o efekty pirotechniczne.

Kulminacją widowiska będzie rekonstrukcja sceny zaślubin Polski z morzem. Ten symboliczny akt, będący klamrą spinającą narrację o walkach o Kołobrzeg i Wał Pomorski, ma również głębokie znaczenie symboliczne, podkreślając triumf i powrót Polski nad Bałtyk. Oprócz głównych atrakcji, muzeum zaprosi również do „polowego muzeum”, które znajdzie się na plaży. Scenografia miejsca umożliwi widzom szczegółowe zapoznanie się ze sprzętem i umundurowaniem, a eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Muzeum Oręża Polskiego, mając na uwadze znaczenie obchodów 79. rocznicy walk o Kołobrzeg, przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących, mających na celu pogłębienie wiedzy historycznej i zaangażowanie różnych grup społecznych. Oto szczegółowy opis zaplanowanych inicjatyw:

  1. Edukacyjne Lekcje Historyczne (luty – marzec):W miesiącach lutym i marcu zaplanowano serię lekcji poświęconych walkom o Kołobrzeg w 1945 roku. Lekcje te, prowadzone przez ekspertów historycznych, mają na celu przybliżenie młodzieży szkolnej dramatycznych wydarzeń tamtych dni oraz ich znaczenia w kontekście historii Polski.
  2. XIV Konkurs Regionalny „Baw się historią” (11 marca): W dniu 11 marca odbędzie się trzynasta edycja konkursu regionalnego dla uczniów klas trzecich, którego celem jest popularyzacja wiedzy historycznej poprzez kreatywne i interaktywne podejście do przeszłości.
  3. II Międzyszkolna Gra Miejska (15 marca): Dnia 15 marca zaplanowana jest druga edycja Międzyszkolnej Gry Miejskiej pod nazwą „Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945r.”. Jest to interaktywne wydarzenie, które poprzez formę gry miejskiej pozwala uczestnikom na odkrywanie historii miasta w sposób aktywny i angażujący.
  4. Gra Miejska dla Mieszkańców i Turystów (16 marca):W sobotę, 16 marca, zapraszamy mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w Grze Miejskiej „Bój o Kołobrzeg. Śladami walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”. To wyjątkowa okazja do poznania historii miasta, zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.
  5. „Sztafeta Pamięci” (18 marca): W poniedziałek, 18 marca, odbędzie się „Sztafeta Pamięci” – marsz z pochodniami dla mieszkańców miasta, turystów oraz rekonstruktorów, który przejdzie po miejscach gdzie toczyły się najcięższych walk. Podczas marszu uczestnicy oddadzą hołd poległym żołnierzom poprzez zapalenie zniczy, co stanie się głęboko symbolicznym aktem pamięci. Marsz zakończy się na cmentarzu wojennym, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze, a także będzie oddana salwa honorowa.

SZCZEGÓŁY W MATERIALE WIDEO

Zdjęcie główne: Karol Skiba

 

Komentarze