“Boję się i co teraz?” – z młodzieżą o radzeniu sobie z lękiem i stresem

„Jak żyć pełnią życia pomimo lęku?” – odpowiedzi na takie pytanie poszukiwali licealiści. To właśnie z myślą o nich zorganizowane zostały warsztaty budujące świadomość i rozumienie emocji.

Justyna Dziędziura, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, a także koordynator warsztatów mówi, że potrzeba powstania tej idei wyszła od samej młodzieży: – Zaczęło się od ankiety, którą przeprowadziliśmy anonimowo wśród uczniów naszej szkoły. W tej ankiecie wyszło, że problem lęku, czyli tak naprawdę zmierzenia się z tym, co nas otacza: oceną bliskich, oceną rówieśników, ale również lękiem przed tym, co przyniesie przyszłość jest tak naprawdę najbardziej aktualnym tematem. Na bazie wyników tej ankiety postanowiliśmy zorganizować spotkanie ze specjalistą, który przeprowadzi warsztaty radzenia sobie z lękiem.

O tym, jak wyglądają same warsztaty opowiedziała nam Miriam Białek, psychoterapeutka prowadząca spotkania z uczniami kołobrzeskich szkół średnich: – Warsztaty przygotowałam w oparciu o teorię ACT, to jest teoria akceptacji i zaangażowania, w której nie chodzi o to, żeby walczyć z lękiem i go eliminować czy wypierać, natomiast żeby zmienić do niego stosunek. Bardzo duża część tych warsztatów to są doświadczenia, kiedy uczestnicy zaglądają w głąb siebie i obserwują swoje myśli, wchodzą w pozycją tak zwanego ja obserwującego –

Organizatorzy zapewniają uczestnikom spotkań pełną anonimowość. Jeden z uczniów zgodził się jednak opowiedzieć o emocjach i stresie, jaki towarzyszy obecnej młodzieży: – Nie dość, że często mamy problemy w szkole, to próbujemy uciekać do internetu, a ten internet jeszcze bardziej nas dociska tymi wszystkimi rzeczami, które możemy spotkać, czy to hejtem czy innymi złymi zachowaniami od ludzi.

Zajęcia odbywały się za zamkniętymi drzwiami, wzięło w nich udział ponad 20 osób podzielonych na małe grupy mające zapewnić młodzieży anonimowość.

Komentarze