Borowina – skarb naszego uzdrowiska

Kołobrzeg kojarzy nam się wyłącznie z morzem, portami i rybakami, jednak jest to też miasto górnicze. Oczywiście nie ma tu kopalni węgla, natomiast znajduje się kopalnia borowiny. Jest to rodzaj torfu o niezwykłych walorach leczniczych, który wykorzystywany jest przez mieszkańców i turystów do kąpieli borowinowych i okładów.

To właśnie „Uzdrowisko Kołobrzeg” S.A. znane jest od niemal półwiecza dzięki dobroczynnym dla zdrowia właściwością zabiegów, których bogata oferta od lat spełnia potrzeby najbardziej wymagających kuracjuszy. Oferta lecznicza opiera się na bazie borowiny, która wydobywana jest z własnych zasobów.

Największym skarbem „Uzdrowisko Kołobrzeg” S.A. jest właśnie borowina. Ze względu na wysoką aktywność składników biologicznych oraz znakomitą zdolność utrzymywania ciepła, borowina przynosi skuteczne efekty w leczeniu. Zabiegi borowinowe kojarzone są głownie z terapią dla starszych i schorowanych osób, jednak borowina w kosmetyce również znajduje zastosowanie. Nasza rodzima mieszanka to surowiec najwyższej klasy – niemal całkowicie pozbawiona zanieczyszczeń i często określana się ją w Europie mianem „czarnego zlota”.

Konsystencja „papki” stała się surowcem leczniczym i kosmetycznym powszechnie używanym w spa i uzdrowiskach w całej Polsce. Stosuje się w leczeniu urazów narządów ruchu, chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, a także w pielęgnacji ciała np. w zabiegach antycellulitowych.

„Uzdrowisko Kołobrzeg” S.A. wykonuje zabiegi borowinowe w postaci kąpieli, okładów, zawijań oraz fasonów. To właśnie dzięki skuteczności lecenia, kuracjusze tak tłumnie odwiedzają nasze obiekty.

UZDROWISKO KOŁOBRZEG POSIADA W OFERCIE KOSMETYKI SPA NA BAZIE BOROWINY, KTÓRE MOŻNA ZAKUPIĆ STACJONARNIE W PUNKTACH SPRZEDAŻY W KOŁOBRZEGU:

Sanatorium Uzdrowiskowe Muszelka – ul. Słowackiego 6,
S.U Mewa – ul. Ks.P. Ściegiennego 5.
Zamówienia można składać również internetowo:  www.spa.uzdrowisko.kolobrzeg.pl

 

Kołobrzeska Kuracja Borowinowa – plastry borowinowe na fizelinie

Teraz jeszcze wygodniej! Borowina jest zapakowana w folie oraz włókninę, dzięki czemu zabieg w domowych warunkach wykonuje się dużo łatwiej.

Kołobrzeska naturalna borowina to rozgrzewający torf leczniczy zawierający wiele naturalnych składników aktywnych, takich jak bituminy i pektyny które pozytywnie oddziałują na organizm.

Substancje te działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Wpływają stymulująco na przemianę materii oraz dotleniają tkanki. Głęboko oczyszczają i nawilżają. Zawarte w borowinie kwasy huminowe uważa się za naturalne antyoksydanty. Wspomagają płaszcz wodno – lipidowy skóry i nadają jej korzystny, lekko kwaśny odczyn. Borowinę stosuje w leczeniu urazów narządów ruchu, chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych.

Borowina do stosowania w warunkach domowych ma takie same właściwości, jak ta wykorzystywana do zabiegów w bazach zabiegowych Uzdrowiska Kołobrzeg S.A.

Działanie:

 • przeciwzapalne i ściągające
 • bakteriobójcze i bakteriostatyczne
 • regeneruje tkankę
 • zwiększa przekrwienie skóry i tkanek

Wskazania:

 • przewlekłe choroby narządu ruchu
 • zapalenie oraz zwyrodnienie
 • stany bólowe i obrzęki po stłuczeniach, złamaniach
 • przewlekłe zapalenie skóry
 • regeneracja i wygładzanie naskórka

Przeciwwskazania:

 • niewydolność układu sercowo – naczyniowego
 • ostre choroby zapalne
 • gorączka
 • choroby nowotworowe
 • ciąża
 • nadciśnienie

BOROWINA ze złoża “KOŁOBRZEG” jest naturalnym surowcem leczniczym zaliczonym Rozporządzeniem Rady Ministrów do kopalin leczniczych. Posiada świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Zakład tworzyw Uzdrowiskowych Nr HU-62/BL-1/2008.

Sposób podgrzania masy borowinowej:

Potrzebną do zabiegu ilość borowiny należy wyjąć z folii i umieścić w garnku z gorącą wodą lub kąpieli wodnej. Temperatura borowiny powinna osiągnąć od 35 do 40 stopni. Nie wolno borowiny podgrzewać w mikrofali lub piekarniku.

Sposób wykonania zabiegu:

Uprzednio podgrzaną borowinę nakładać równomiernie cienką warstwą ok. 2 cm na wybraną część ciała, owinąć folią, a następnie obłożyć ręcznikiem lub kocem. Zabieg powinien trwać maksymalnie do 20 m.

Po zabiegu należy spłukać borowinę ciepłą wodą o temperaturze ok. 38°C.

 

 

 

 

artykuł sponsorowany 

Komentarze