Ciągnik siodłowy, a samochód ciężarowy – jaka jest różnica?

Bardzo często można spotkać się z błędnym określaniem pojazdów służących do transportu, które najczęściej zbiorowo nazywane są po prostu ciężarówkami. Czym różnią się od siebie zatem samochód ciężarowy i ciągnik siodłowy? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poniższym artykułem.

Czym jest samochód ciężarowy?

Auta ciężarowe często mylone są z ciągnikami siodłowymi, choć różni je od siebie wiele kwestii. Konstrukcja ciężarówki może przekraczać wagę nawet 12 ton i została przystosowana do transportu wielkogabarytowych ładunków. Samochody ciężarowe posiadają kabinę przymocowaną do ramy nad przednią osią, zaś ich nadwozie umiejscowione jest w dalszej części podwozia. Warto podkreślić, że konstrukcja samochodu ciężarowego tworzy jedną całość – oznacza to, że część przeznaczona do załadunku towaru nie może zostać rozdzielona z kabiną kierowcy. Wśród ciężarówek można wyróżnić różnego rodzaju modele różniące się typem nadwozia, posiadające otwartą lub zamkniętą skrzynię. Należy mieć na uwadze, że przeznaczone do przewozu ładunków sypkich wywrotki również zaliczają się po pojazdów ciężarowych.

Czym jest ciągnik siodłowy?

Ciągniki siodłowe, jak może podpowiadać sama ich nazwa, przeznaczone są do ciągnięcia pojazdów nieposiadających własnego napędu, w tym głównie różnorodnych naczep. W związku z tym, elementy ciągnika nie są ze sobą połączone na stałe i w zależności od potrzeb mogą być wymieniane. Z uwagi na możliwość zmiany położenia siodła w kabinie kierowcy, możliwa jest tym samym zmiana jej pozycji względem samej naczepy. Bezpieczeństwo podczas przewozu dużych ładunków zapewnia natomiast położenie naczepy, które znajduje się nad nad napędzaną tylną osią ciągnika siodłowego, co pozwala na przeniesienie części jej ciężaru. Z uwagi na konstrukcję ciągnika, jest on pojazdem przystosowanym zwłaszcza do przewozu towarów o nieprzeciętnych gabarytach, w tym również bardzo długich przedmiotów.

Ciągnik siodłowy, a samochód ciężarowy – kwestia ubezpieczenia

Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie ciągnika siodłowego może być droższe od ubezpieczenia samochodu ciężarowego, ponieważ ciągniki siodłowe zazwyczaj są bardziej wartościowe i bardziej kosztowne w naprawie niż samochody ciężarowe. Jednak to tylko ogólne stwierdzenie, a konkretna cena ubezpieczenia zawsze zależy od indywidualnych czynników dotyczących danego pojazdu i kierowcy. Najlepiej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów ubezpieczenia konkretnego pojazdu.

Samochód ciężarowy a ciągnik siodłowy – najważniejsze różnice

Z uwagi na rozłożenie ciężaru na większą ilość osi w przypadku ciągników siodłowych, to właśnie te pojazdy są najczęściej zasilają floty firm transportowych. Możliwość przewozu ładunków o znacznie większych gabarytach stanowi zatem podstawową różnicę pomiędzy ciągnikami a samochodami ciężarowymi. Ciągniki siodłowe, z uwagi na brak ścisłego połączenia kabiny z naczepą, są również bardziej komfortowe w prowadzeniu i bezpieczniejsze – mimo tego, warto pamiętać o kompleksowym ubezpieczeniu pojazdu, które można w prosty sposób wykupić nawet przez Internet, między innymi na stronie https://solidnyagent.pl

Kolejną z istotnych różnic pomiędzy ciągnikiem a ciężarówką jest właśnie uniwersalność pierwszego z wymienionych pojazdów – naczepę można dowolnie wymieniać. Dzięki temu można wiele zaoszczędzić, gdyż zakup nowej naczepy wiąże się ze znacznie niższym kosztem, niż zakup nowego auta ciężarowego przystosowanego do przewozu konkretnych gabarytów. Jak widać, istnieje wiele różnic pomiędzy jednym a drugim pojazdem, które wiążą się zarówno z kwestią wizualną, ekonomiczną, jak i kwestią bezpieczeństwa na drodze.

Planujesz ubezpieczyć samochód ciężarowy? Sprawdź w takim razie co warto wiedzieć: https://nysainfo.pl/ubezpieczasz-samochod-ciezarowy-sprawdz-co-warto-wiedziec/

– Artykuł sponsorowany

Komentarze