Metody „na wnuczka”, czy „na policjanta” nie są jedynymi sposobami działania oszustów. Kołobrzeska policja radzi co zrobić, by nie wpaść także w nowe pułapki przygotowywane przez przestępców.
Na co zwrócić uwagę, gdy mamy podejrzenie, że ktoś próbuje nas oszukać? Jak nie wpaść w pułapki przygotowywane przez przestępców. Taki cel miała dzisiejsza debata w Komendzie Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Mundurowi przekazali miejscowym seniorom najpotrzebniejsze informacje dotyczące ochrony swoich danych i majątku. Są oni bowiem zagrożeni już nie tylko znanymi wszystkim metodami działania oszustów „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Coraz częściej także osoby starsze korzystają z komunikatorów internetowych, portali społecznościowych czy po prostu robią zakupy w internecie.
Policjanci zwracali uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez osoby, które już dały się oszukać. Przypominali, by nie wierzyć osobom dzwoniącym do nas i podającym się np. za pracowników banku. Apelowali, by pod żadnym pozorem nie klikać w wysyłane przez nie linki i nie podawać żadnych haseł dostępu do konta. Opisywali przykłady, w których otrzymujemy wiadomości tekstowe od osób podszywających się pod naszych bliskich z prośbą o szybką pożyczkę i przelew BLIK-iem. Mundurowi radzą, by w takich sytuacjach ustalić wewnątrz rodziny hasło, o które rozmówca może zostać poproszony. Jeśli tego hasła nie będzie znał, oznacza to, że jedynie podszywa się pod kogoś z naszych bliskich.
Mundurowi apelowali o zachowanie chłodnej głowy w każdej sytuacji, w której mamy wątpliwość dotyczącą naszego rozmówcy. Nie bójmy się w takich sytuacjach informować policji.