Czas zakupić nową szklarnię. Czym kierować się przy jej wyborze?

Posiadanie przydomowej szklarni to w zasadzie jedyny, sprawdzony sposób by wzbogacić swoje menu o naturalne i zdrowe produkty spożywcze. Co więcej, można w niej również prowadzić hodowlę egzotycznych gatunków roślin. Czym zatem kierować się przy wyborze zupełnie nowej, ogrodowej szklarni?

Szklarnia – mała czy duża?

Najważniejszym kryterium decydującym o wyborze konkretnego modelu szklarni jest oczywiście jej rozmiar. Będzie on zależał od kilku różnych czynników, w tym od rozmiaru posiadanej działki, czy też dostępu do podstawowych mediów (przede wszystkim wody). Mała szklarnia to obiekt, którego powierzchnia oscyluje w granicach od 5 do 8 metrów kwadratowych. Można w nim uprawiać egzotyczne rośliny, a także niedużą ilość warzyw i owoców. Jest to wystarczająco dużo, by móc zadbać o potrzeby dietetyczne nawet kilkuosobowej rodziny. Naturalnie wydajność takiej szklarni zależeć będzie od techniki hodowli, zastosowanych akcesoriów, a także od posiadanego czasu.

Warunki cieplne panujące w szklarni

Inwestor chcący zakupić szklarnię powinien wziąć również pod uwagę kwestie związane z jej parametrami cieplnymi. Dzięki temu może dopasować konkretną konstrukcję szklarniową do potrzeb wybranych roślin. Zupełnie inne właściwości cieplne oferują tunele foliowe, szklarnie szklane, a także szklarnie z poliwęglanu. Warto przed zakupem wybranego modelu dokładnie zapoznać się z jego możliwościami, aby uzyskany efekt cieplarniany uwzględniał przyszłe uprawy.

Szkło czy poliwęglan – co warto wybrać?

Hitem ostatnich lat są szklarnie wykonane z poliwęglanu. Wyróżniają się one dużo większą wytrzymałością, lepszą izolacyjnością cieplną, a także dużo większymi możliwościami konstrukcyjnymi. Poliwęglan charakteryzuje się dużo większą wytrzymałością mechaniczną, chroni rośliny przed oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego, a także doskonale znosi znaczne obciążenia. Co więcej, szklarnie poliwęglanowe mogą być – dzięki modułowej konstrukcji – rozbudowywane o praktycznie dowolną liczbę elementów.

Szklarnia poliwęglanowa Trioszka – sklep.arlengroup.pl

 

Konstrukcja szklarni – rzecz święta

Ostatnim, a zarazem równie istotnym parametrem jest sama konstrukcja na której opiera się szklarnia. Standardem są oczywiście modele wyposażone w jedno wejście, ale zamiast nich można wybierać m.in. spośród szklarni z otwieranym dachem lub też z wbudowanym, automatycznym i nie wymagającym energii elektrycznej systemem regulacji temperatury wewnątrz konstrukcji szklarniowej.

Inwestycja w szklarnię to świetnie wydane środki finansowe. Dzięki nim można nie tylko rozbudować swoje menu, ale też wzbogacić je w zdrowe i naturalne składniki.

Komentarze