Czy służby są gotowe do dużych festiwali?

Zbliża się sezon letni, który będzie wyjątkowy dla Podczela. Po raz pierwszy od czasu utworzenia Nadmorskiego Parku Kultury na terenie miejscowego lotniska odbędą się aż cztery duże imprezy.

Pierwsza z nich już w dniach 4-7 lipca, czyli Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych i Samolotów. Następnie przyjdzie czas na Sunrise i Sun Festival oraz sierpniowy zlot fanów motoryzacji, który także ma przyciągnąć tłumy. Tuż przed sezonem z organizatorem tych imprez spotkały się wszystkie służby mające zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestników wydarzeń, jak i mieszkańców oraz pozostałych turystów. Podsumowano to, co działo się rok temu i zaplanowano działania na ten sezon.

Wszystkie służby wyraziły pozytywną opinię dotyczącą rozwiązań komunikacyjnych funkcjonujących w czasie ubiegłorocznych festiwali. Taki sam scenariusz pozwalający ominąć centrum osiedla ma być zastosowany w czasie wszystkich tegorocznych imprez. Do obsługi komunikacyjnej każdego wydarzenia ma zostać oddelegowanych 35 pracowników organizatora, którzy mają czuwać nad sprawnym dotarciem na teren lotniska i opuszczaniem tego miejsca.

Dużą rolę w ubiegłym roku odegrała tu Komunikacja Miejska, która potrafiła przetransportować z terenu imprezy do miasta 5 tysięcy osób w czasie 40 minut. Również tym razem tuż przed bramą wejściową powstanie przystanek, który pozwoli prosto z autobusu dotrzeć na konkretne wydarzenie. Komunikacja Miejska poza linią nr 5 kursującą do Podczela w czasie imprez zapewni natomiast dodatkowe autobusy.

Plan pracy na wszystkie imprezy w Podczelu ma już kołobrzeska policja, która tradycyjnie otrzyma dodatkowe wsparcie. Już od pierwszego dnia wakacji przez cały sezon w mieście pojawi się 30 funkcjonariuszy. W czasie każdej doby dużych imprez, jak Sunrise czy Sun Festival o bezpieczeństwo w mieście dbać będzie dodatkowo stu funkcjonariuszy z całego regionu. W tym okresie w Kołobrzegu pojawią się także praktykanci ze szkoły policyjnej w Słupsku.

Problem, który doskwiera w naszym mieście każdego dnia sezonu letniego, to brak wystarczającej liczby karetek. W czasie wakacji funkcjonują jedynie trzy zespoły, stąd apel samych ratowników, by miasto wystosowało wniosek o dodatkowe wsparcie na czas dużych imprez. Sam organizator poinformował, że na terenie Nadmorskiego Parku Kultury ponownie powstanie punkt medyczny obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę.

Z pozostałych kwestii podnoszonych przez mieszkańców Podczela wskazywano na konieczność dalszego wygrodzenia ciągu pieszego, by ograniczyć wycieczki imprezowiczów na teren osiedla. Pojawiła się też kwestia dodatkowych śmietników i toalet zarówno przed wejściem na teren imprez, jak i w okolicach pętli autobusowej.

PLAN WYDARZEŃ W NADMORSKIM PARKU KULTURY 2024:

4 – 7 lipca Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych i Samolotów – zobacz program

19 – 21 lipca Sunrise Festival

26 – 28 lipca Sun Festival

15 – 18 sierpnia Baltic Drive&Fly Festival – zobacz program

Komentarze