Jeżeli wierzyć badaniom i statystyka śmiało moglibyśmy przyznać, że w ciągu całego naszego życia przeznaczamy spore sumy pieniędzy, które oscylują w granicach kilkuset tysięcy złotych na to, by inwestować w nowe sprzęty elektroniczne. Być może wydaje nam się to zaskakujące, gdyż postęp technologiczny jest nieustający, wydawać by się mogło, że skoro kupujemy nowy sprzęt, może on nas zadowalać długą żywotnością, a tak naprawdę sytuacja wygląda inaczej.
Jeżeli wierzyć badaniom i statystyka śmiało moglibyśmy przyznać, że w ciągu całego naszego życia przeznaczamy spore sumy pieniędzy, które oscylują w granicach kilkuset tysięcy złotych na to, by inwestować w nowe sprzęty elektroniczne. Być może wydaje nam się to zaskakujące, gdyż postęp technologiczny jest nieustający, wydawać by się mogło, że skoro kupujemy nowy sprzęt, może on nas zadowalać długą żywotnością, a tak naprawdę sytuacja wygląda inaczej. Oferowane przez producentów różne urządzenia aktualnie wyróżniają się dość krótkim żywotem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy przez długie lata użytkowaliśmy ten sam odkurzacz, telewizor, czy jeszcze niejednokrotnie w domach naszych rodziców, czy babci możemy spotkać suszarki do włosów z około czterdziestoletnim stażem. Dzisiaj niestety, kiedy nasze sprzęty elektroniczne napotykają różne awarie, poddajemy pod dyskusję fakt czy naprawa elektroniki w ogóle się opłaca. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, co jest tego przyczyną. Zachęcamy do lektury.
Kto stoi za tym, że nowoczesne sprzęty bywają tak awaryjne?
Już od wielu lat obserwujemy, że nowoczesna urządzania są dość mocno awaryjny. Sytuacja na rynku technologicznym bywa dość zaskakująca, gdyż w związku z tym, że rozwój nieustannie postępuje, nie powinno dochodzić do tego typu sytuacji. Skoro tworzymy nowoczesne roboty, zaskakuje my funkcjonalnością smartfonów i laptopów, dlaczego w sprzęty te, mimo że solidnie wykonane, są tak mocno awaryjne? By rozważać ten temat, przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu celowego postarzania produktu. Otóż sprawcą tego typu działań są po prostu producenci. Najprościej celowe postarzanie produktu nazwalibyśmy zabiegiem, który zmierza do tego, że naprawa elektroniki w rozumieniu konsumenta wcale nie jest opłacalne. Zatem możemy nazwać to celowym zabiegiem, który stosowany jest przez producentów i dzięki temu, że doprowadzają oni do pewnych usterek już na poziomie planowania i tworzenia konkretnego urządzenia, zyskują niemal pewność, że klient znów zainwestuje w nowy sprzęt, kiedy ten ulegnie awarii. Warto wspomnieć o tym, że wszelkie usterki ujawniają się tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego.
Serwis pogwarancyjny, czyli naprawa elektroniki
Mimo tego, że miniaturyzacja podzespołów i dążenie do tego, by tworzyć całe i spójne panele z różnymi częściami naszych urządzeń, doprowadza do tego, że niekoniecznie naprawa elektroniki jest po naszej myśli, zawsze warto ją od rozważyć. W tym celu powinniśmy wybrać sprawdzony i doświadczony serwis, którego misją są właśnie takie działania. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie we wszystkich miejscach możemy liczyć na bezpłatną diagnozę, merytoryczne wsparcie oraz wycenę jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ponadto warto wiedzieć o tym, że naprawa elektroniki zazwyczaj dotyczy sprzętów, których okres gwarancyjny właśnie minął. Nie należy również od razu decydować się na zakup nowego sprzętu. Jeżeli skorzystamy z pomocy fachowców, będziemy mogli realnie ocenić sytuację. Bezpłatna diagnoza pomoże nam przybliżyć ewentualne koszty naprawy i wtedy też po prostu przekonamy się, czy warto naprawiać nasze uszkodzone urządzenie, czy koniecznie powinniśmy zainwestować w nowy sprzęt. Warto sobie zadawać również sprawę z tego, że niekiedy naprawa elektroniki może znacznie przewyższa koszt całego urządzenia – nawet jeżeli mielibyśmy zainwestować w nowy model. Jednak tego typu działania bywają niekiedy konieczne, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy to specjalistycznych sprzętów audio i podobnych.
Jakie są metody dotyczące planowanego postarzania produktu?
Oczywiście nie możemy liczyć na to, że producenci sprzętów elektronicznych jawnie będą przyznawać się do stosowanych metod, ale jeżeli dokładnie zapoznamy się z tym tematem, szybko zauważymy, że nawet nowoczesne urządzenia odchodzą w niepamięć, gdy tylko spotykamy się z jakąś awarię. Między innymi należy tutaj wymienić brak części zamiennych, co niewątpliwie negatywnie wpływa na wadliwe elementy. Ponadto oczywiście nie możemy liczyć na to, że producenci sprzętów elektronicznych jawnie będą przyznawać się do stosowanych metod, ale jeżeli dokładnie zapoznamy się z tym tematem, szybko zauważymy, że nawet nowoczesne urządzenia odchodzą w niepamięć, gdy tylko spotykamy się z jakąś awarię. Dodatkowo wspomnieć należy również o trudnej dostępności podzespołów, co wymusza zakup nowego urządzenia na kliencie. Koniecznie należy wymienić również niską jakość materiałów, dzięki czemu ulegają one szybko awaria. Oczywiście należy wspomnieć także o ciągłych aktualizacja. Producenci tworzą coraz to nowsze laptopy i telefony, które niekiedy nie zapewniają nam dostępu do najświeższych aktualizacji systemu, a tym samym ich praca zostanie spowolniona. W takiej sytuacji pozostaje tylko i wyłącznie zakup nowego sprzętu.
Podsumowanie
Mimo tego, że naprawa elektroniki w ostatnich latach nie byłam dość powszechnym rozwiązaniem, aktualnie zauważamy tendencję wzrostową, dotyczącą zainteresowania tego typu działaniami.
Artykuł sponsorowany