Dlaczego do jej twarzy nie dociera słońce?

Patrycja Alenkuć, tegoroczna stypendystka artystyczna Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, 9 listopada br. w Kołobrzegu, zaprezentuje spektakl taneczny inspirowany pomnikiem sanitariuszki Eweliny „Linki” Nowak oraz wierszami Małgorzaty Brol. Wezmą w nim udział artyści z różną motoryką i sensoryką. Spektakl jest inspirowany pomnikiem sanitariuszki Eweliny „Linki” Nowak, autorstwa Adolfa Cogiela oraz wierszami Małgorzaty Brol, które powstały z jej zachwytu nad pomnikiem. Ewelina „Linka” Nowak reprezentuje pomnikiem hołd wyrażony sanitariuszkom Wojska Polskiego niosącym pomoc rannym na frontach II wojny światowej.

 Fakt, iż twarz na pomniku nie jest twarzą Eweliny Nowak, tylko Zofii Jankowskiej nasuwa hipotetyczne pytanie: dlaczego za tym co nieukazane na pierwszym planie, nieoświetlone, ukryte, schowane stoi zazwyczaj poświęcenie, walka, odwaga, oddanie, empatia, współczucie, bohaterstwo? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć artyści-tancerze, posiadający wyjątkowe cechy fizyczne i psychiczne – artyści z różną motoryką i sensoryką, potocznie nazywani w społeczeństwie niepełnosprawnymi – informuje stypendystka marszałka Patrycja Alenkuć. – Spektakl także postawi przed publicznością pytania czym tak naprawdę jest niepełnosprawność i czy może dotyczyć każdego z nas, nawet jeśli jej nie widać – dodaje.

Wydarzenie odbędzie się 9 listopada, o godz. 19 w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Wstęp bezpłatny.

Więcej o spektaklu na stronie: https://www.facebook.com/events/2346530498873294

Twórcy:
Kinga Nowak – taniec, wyraz artystyczny
Maja Adamczewska – taniec, wyraz artystyczny
Marta Drwęcka – taniec, wyraz artystyczny
Marcel Bałuk – taniec, wyraz artystyczny
Paulina Sotyń – produkcja
Joanna Wara-Wąsowska – kostiumy
Alicja Brożyna – reżyseria świateł
Patrycja Alenkuć – choreografia, produkcja
Zadanie finansowane ze środków stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Komentarze