Dlaczego leasing ciągnika siodłowego jest opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców transportowych?

Zakup ciągnika siodłowego to duży wydatek, który może znacząco obciążyć budżet nawet dobrze prosperującej firmy. Korzystną alternatywą dla tego rozwiązania jest jednak leasing potrzebnego pojazdu, który może przynieść sporo oszczędności. Dlaczego warto zdecydować się na leasing ciągnika siodłowego? Czy na pewno jest to opłacalne? Zachęcamy do poznania szczegółów w poniższym artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing ciągnika siodłowego?

Z uwagi na wysokie ceny pojazdów ciężarowych, coraz większa ilość właścicieli przedsiębiorstw transportowych decyduje się na ich leasingowanie. Wybierając to rozwiązanie nie trzeba martwić się o konieczność zapłaty dużej kwoty z góry, ani o odmowę banku, który nie może udzielić kredytu ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Istotną zaletą leasingu jest fakt, że podczas udzielania finansowania zdolność kredytowa nie podlega weryfikacji.

Leasing ciągnika siodłowego stanowi duże ułatwienie między innymi dla firm funkcjonujących na rynku od niedawna, podobnie jak brak wymogu uiszczenia wkładu własnego. Kolejnym z atutów leasingu jest umowa, której warunki dopasowywane są do możliwości przedsiębiorcy – szczególnie korzystną opcję stanowi w tym przypadku leasing operacyjny, umożliwiający rozłożenie wszelkich kosztów w czasie, co sprzyja utrzymaniu pełnej płynności finansowej firmy.

Warto również wiedzieć, że leasing pojazdu nie zalicza się do środków trwałych, co również ogranicza generowanie dodatkowych opłat. Jeżeli zaś chodzi o kwestię formalności, duży plus w tym przypadku stanowią uproszczone procedury księgowe i zaledwie jedna faktura na każdy miesiąc.

Jakie wady posiada leasing ciągnika siodłowego?

Mimo wielu zalet finansowania pojazdu ciężarowego w formie leasingu, należy mieć na względzie, że nie jest on całkowicie pozbawiony wad. Przede wszystkim, obowiązek regularnej spłaty rat leasingowych dotyczy przedsiębiorców również wtedy, gdy nie korzystają oni z danego pojazdu. Kolejną kwestią jest też brak możliwości budowania historii kredytowej, co może stanowić poważną wadę dla niektórych właścicieli działalności gospodarczych. Za wadę uznawany bywa ponadto fakt, że przez okres trwania umowy leasingowej, prawnym właścicielem pojazdu wciąż pozostaje podmiot finansujący, czyli firma leasingowa.

Czy zakup ciągnika siodłowego w salonie jest opłacalny?

Chociaż leasing należy do często wybieranych rozwiązań, wciąż można zauważyć zainteresowanie zakupem ciągników siodłowych prosto z salonu. Decydując się pozyskać pojazd w ten sposób, przedsiębiorca od ręki staje się jego właścicielem i nie jest zobowiązany do opłacania miesięcznych rat czy użytkowania pojazdu zgodnie z wytycznymi zawartymi w umowie podpisanej z leasingodawcą. Należy jednak podkreślić, że zakup ciągnika siodłowego wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, który często przekracza możliwości finansowe wielu firm.

Kredyt w banku również nie zawsze okazuje się korzystny, głównie ze względu na niewielkie korzyści na tle podatkowym, takie jak między innymi brak możliwości zawarcia wydatków w kosztach uzyskania przychodu. Minusem kredytu jest też wpływ na dalszą zdolność kredytową, w związku z czym uzyskanie kolejnego finansowania poprzez kredyt w okresie spłaty istniejącego zobowiązania może nie być możliwe.

Każde z rozwiązań posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować oczekiwania i możliwości firmy, dzięki czemu wybór najkorzystniejszej formy finansowania stanie się dużo prostszy. Umowa leasingowa zawarta z doświadczoną firmą, jak Vleasing, z pewnością jednak odciąży przedsiębiorstwo pod względem finansowym, umożliwiając jej korzystanie z pojazdu na przejrzystych i korzystnych warunkach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leasingu samochodów ciężarowych, sprawdź ten artykuł: https://expresskaszubski.pl/pl/662_artykuly-sponsorowane/36786_leasing-samochodow-ciezarowych—co-to-jest-i-z-jakiej-oferty-skorzystac.html

– Materiał zewnętrzny

Komentarze