Dlaczego warto stosować cytrulinę przed treningiem?

Suplementy diety z cytruliną bardzo szybko zdobyły ogromną popularność wśród sportowców głównie ze względu na swoje właściwości. Cytrulina pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Bierze udział w cyklu mocznikowym i wydalaniu amoniaku, wpływa na zwiększenie wydolności organizmu czy produkcję tlenku azotu i przepływ krwi w tkankach. Dowiedz się, dlaczego warto stosować cytrulinę przed treningiem i jakie mogą być korzyści z jej przyjmowania.

Właściwości cytruliny w odniesieniu do treningów

Suplementy z cytruliną mają pozytywny wpływ nie tylko na wydolność organizmu przy intensywnym treningu, ale również na cały organizm. Dzięki nim można liczyć na:

  • zwiększenie wydolności, wydajności i siły,
  • zadbanie o swoje mięśnie oraz ogólną kondycję,
  • ograniczenie zmęczenia i podniesienie poziomu energii,
  • niwelowanie nieprzyjemnych skutków zespołu opóźnionej bolesności mięśniowej, popularnie nazywanych również zakwasami (wspiera regenerację potreningową),
  • zwiększenie częstotliwości oraz intensywności swoich treningów.

Formy cytruliny dostępne na rynku

W ofercie sklepów oferujących suplementy diety można znaleźć cytrulinę zarówno w formie tabletek, jak i proszku. Obie te postacie mają swoje wady i zalety w zakresie wygody stosowania, dokładności dawkowania czy komfortu spożycia i doznań smakowych. Z pewnością warto wyjaśnić sobie także niektórze pojęcia:

  • l-cytrulina – będącą naturalną formą tej substancji. Stosowanie l-cytruliny świetnie wpływa na osoby trenujące siłowo, które chcą poprawić swoje wyniki, lub zależy im na zbudowaniu masy mięśniowej.
  • jabłczancytruliny — to połączenie cytruliny z kwasem jabłkowym, który dodatkowo przyspiesza metabolizm oraz ma działanie ograniczające zmęczenie i znużenie. Jabłczancytruliny jest chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na dodatkowych profitach z przyjmowania suplementu i zadbaniu o swoje mięśnie. Korzystanie z jabłczanucytruliny to sposób na zwiększoną wydajność podczas treningów i o wiele wyższy poziom energii.

Cytrulina — dawkowanie

Suplement diety zawsze zawiera informacje dotyczące dawkowania lub łączenia z innymi substancjami, których bezwzględnie należy się trzymać. Powszechnie zakłada się, że spożycie l-cytruliny powinno ograniczać się do 4-6 g na dobę, natomiast jabłczancytruliny należy przyjmować w ilości ok. 8 g w ciągu dnia. Dawkowanie przeważnie jednak dostosowuje się do czynników indywidualnych i konsultuje z lekarzem sportowym. Badania dowodzą, że łączenie cytruliny z argininą przynosi wyjątkowo pozytywne efekty. Nie zaleca się jej stosowania u dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

 

Komentarze