Dlaczego warto wdychać jod nad morzem? I kiedy jest go najwięcej?

Jod jest jednym z pierwiastków, którego nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Często słyszymy o nim w kontekście jego wpływu na zdrowie.  Jest polecany szczególnie dzieciom, osobom z chorą tarczycą, dorosłym zmagający się z dużym stresem i przemęczeniem. Dlaczego zatem ten pierwiastek dobrze jest mieć pod kontrolą? 

Jodu potrzebuje każda komórka naszego organizmu. Jego brak powoduje, że tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów odpowiedzialnych za przemianą materii, regulację temperatury ciała, pracę serca, a także prawidłowy rozwój psychiczny oraz umysłowy. Jod wdychany nad morzem osiada na śluzówkach górnych dróg oddechowych, a mikroskopijne cząsteczki docierają także do pęcherzyków płucnych. W ten sposób jod działa leczniczo na stany zapalne w oskrzelach oraz łagodzi ich reakcję na alergeny. Pod wpływem aerozolu morskiego wzrasta także pojemność życiowa płuc, co jest bardzo ważne w przypadku małych dzieci. Jod wspomaga odchudzanie, przyspiesza spalanie tłuszczów i przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, zwiększa odporność. Ponadto  ma także działanie antyseptyczne. Z tego właśnie powodu już samo przebywanie nad morzem działa kojąco na stany zapalne skóry, przykładowo na atopowe zapalenie skóry.

Jakie są najlepsze źródła jodu? Najlepiej dostarczymy ten pierwiastek spacerując brzegiem polskiego morza.

Najwięcej jodu utrzymuje się tuż nad brzegiem, do ok. 200-300 metrów od linii brzegowej. Im bliżej morza, tym więc lepiej. Jod jest absorbowany z powietrza zarówno przez skórę, jak i przez układ oddechowy

Warto dostarczać jod również przez dietę. Najlepiej spożywać takie produkty jak: świeży dorsz, halibut, mintaj, ser gouda, wędzony łosoś, kefiry, maślanka, brązowy ryż, chleb żytni. Kupując sól sprawdzajmy, czy jest ona jodowana – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na szybkie uzupełnienie tego pierwiastka.

A kiedy jodu nad morzem jest najwięcej?

Właśnie teraz. W okresie jesiennym ora zimowym, ponieważ zawartość jodu w powietrzu jest różna w zależności od warunków pogodowych. Zdecydowanie najwięcej jodu przedostaje się do powietrza, gdy wieje silny wiatr i fale rozbijają się o brzeg. Dlatego nawet w wietrzną, sztormową pogodę spacer po plaży jest wskazany.

Kiedy możemy zauważyć niedobory jodu?

Uczucie senności i przewlekłego zmęczenia, problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki, spowolniony metabolizm. Niedobór jodu wpływa również niekorzystnie na stan skóry, włosów i paznokci oraz stan psychiczny.

 

info.: https://jod-nad-baltykiem-fakty-i-mity/

https://centrumspot.pl/produkty-bogate-w-jod-10-najlepszych-zrodel/

Komentarze