Do wydania milion złotych – już można głosować

Wystartowało głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. 

To mieszkańcy rozstrzygną, na co zostanie wydana pula miliona złotych. Głosowanie potrwa do 20 czerwca. Swój głos może oddać każdy mieszkaniec Kołobrzegu. W przypadku osoby niepełnoletniej konieczna będzie zgodna opiekuna prawnego.

Urząd uruchomił dwie drogi głosowania. Pierwsza to oddanie głosu elektronicznie oraz zatwierdzenie kodu weryfikacyjnego przesłanego w bezpłatnej wiadomości sms na podany w formularzu numer telefonu komórkowego – z wykorzystaniem aplikacji do głosowania na stronie internetowej dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu  . W głosowaniu elektronicznym z wykorzystaniem jednego numeru komórkowego, na projekt ogólnomiejski i projekt osiedlowy, może zagłosować tylko jeden mieszkaniec.
Druga droga to złożenie osobiście papierowej karty do głosowania w stacjonarnym punkcie do głosowania w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Kołobrzeg ul. Ratuszowa 13 w godzinach otwarcia. Każdy mieszkaniec ma jeden głos, w ramach którego może na formularzu do
głosowania wpisać maksymalnie jeden projekt z kategorii ogólnomiejskiej i jeden projekt z kategorii osiedlowej, bez względu na miejsce zamieszkania.

W przypadku dwukrotnego głosowania np. papierowego i elektronicznego, oba głosy będą nieważne. Weryfikacja i liczenie głosów  nastąpi do 20 lipca, a do 27 lipca poznamy wyniki. Realizacja zwycięskich projektów nastąpi w 2022 roku.
Dodajmy, że poza projektami ogólnomiejskimi można będzie głosować na projekty osiedlowe. Wyjątek stanowią tu Solne Zdroje, gdzie zgłoszony projekt nie przeszedł pozytywnie weryfikacji.

PONIŻEJ PEŁNA LISTA PROJEKTÓW WRAZ Z OPISEM

Ogólnomiejskie: (10 projektów)

Projekt nr 1 – Biblioteka marzeń

Biblioteka to miejsce magiczne. Rozwija wyobraźnię, kształtuje, pomaga rozwijać pasje i zainteresowania. Projekt budżetu obywatelskiego zakłada doposażenie biblioteki poprzez zakup książek i audiobooków dla wszystkich grup wiekowych. W dobie COVID dostęp do książek jest dużą wartością.

 

Projekt nr 2 – Zabawki wodne na plaży

Celem projektu jest tworzenie strefy dla najmłodszych dzieci na plaży, w której pod okiem rodziców najmłodsi plażowicze będą mogli aktywnie spędzić czas. Zabawki to głównie stoły wodne wyposażone w rurki, które mogą być dowolnie konfigurowane, sikawki, młynki, akcesoria – pompki i wieże z fontannami. Dodatkowe zabawki to plac zabaw, ścianki wspinaczkowe dla maluszków, zjeżdżalnie, tunele, stoliki wodne z piaskownicami dla dzieci. Wszystko ogólnodostępne na plaży centralnej przez okres wakacji. W centralnej części ustawiony zostanie namiot-gwiazda z animatorem. Pod namiotem będzie można także pobawić się z animatorem, skryć w cieniu.

 

Projekt nr 3 – Profesjonalny zespół boisk do gry w bule

Propozycja dotyczy budowy do gry w bule. Gra w bule, czyli tzw. Petanque (Petanka) jest grą towarzyską z elementami zręcznościowymi, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Nie wymaga wielkich umiejętności tylko trochę zręczności i chęci współzawodniczenia. Gra pochodzi z Francji i jest popularna w wielu krajach i odbywają się turnieje. Rozgrywki odbywają się na boisku (bulodromie). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowe kule w kierunku mniejszej drewnianej lub plastikowej kuli.

 

Projekt nr 4 –  Od juniora do seniora – nauka nurkowania

Od Juniora do Seniora – nauka nurkowania. Jeśli jesteś zameldowana/y w Kołobrzegu, masz ukończone 8 lat i kochasz wodę, lubisz aktywnie spędzać czas wolny z przyjaciółmi i znajomymi a świat ukryty pod wodą zawsze Cię fascynował. Ta oferta jest dla Ciebie. Naucz się nurkować, zdobądź certyfikat płetwonurka i odkrywaj piękno podwodnego świata. Nie musisz niczym się przejmować. Przyjdź do nas, wyposażymy Cię w odpowiedni sprzęt, nauczymy nurkować pod nadzorem świetnie wyszkolonego instruktora.

 

Projekt nr 5 – Ćwicz na zdrowie w Radzikowie – strefa zabawy i aktywności przy boisku wielofunkcyjnym

Dance Square – jedyny taki plac w mieście, wyposażony w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń i zabaw. Pulsujący życiem skwer obok nowo powstałego boiska, strefa aktywności dla młodszych i starszych mieszkańców Kołobrzegu. W ramach projektu powstanie miejsce do wspólnych ćwiczeń oraz zabawy dźwiękiem i ruchem. Każdy uczestnik znajdzie tutaj miejsce dla siebie: najmłodsi nietuzinkowe urządzenia do zabawy, młodzież przestrzeń do gier i zabaw ruchowych, starsi miejsce do relaksu i wspólnych spotkań.

 

Projekt nr 6 – Tor rowerowy dla każdego – Pumptrack w Kołobrzegu
Budowa zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego  o wymiarach 170 m. Powstanie miejsce do treningu dla najmłodszych i dorosłych amatorów oraz zaawansowanych sportowców. Tor będzie składał się odpowiednio rozmieszczonych, niewielkich górek oraz wyprofilowanych zakrętów z bandami. Korzystanie z toru uczy płynnej jazdy i przyspieszania bez konieczności pedałowania uczy techniki wchodzenia w bandy bez zwalniania oraz umiejętności wybierania szybkich linii przejazdu

 

Projekt nr 7 – Tor rowerowy dla każdego PUMPTRACK KOŁOBRZEG

Pumptrack to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem, zwykle rowerem, ale też hulajnogą, deskorolką czy rolkach oraz wszechstronny trening. Dzięki odpowiedniemu profilowi zakrętów na torze można poruszać się zarówno wolno jak i bardzo szybko. Na pumptrack’u świetnie bawią się najmłodsi rowerzyści, dzieci, młodzież i oczywiście dorośli. Projekt zakłada budowę zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack o długości 180 mb zajmującego powierzchnię ok. 1000 m2.

 

Projekt nr 8 – Sportowe lato w Kołobrzegu

Dzieci są grupą społeczeństwa najbardziej poszkodowaną przez lockdown. Ratujmy zdrowie dzieci oferując im codzienne ćwiczenia na powietrzu, o g. 11 i 18 w wakacje na ośmiu boiskach. Każdego dnia inna tematyka zajęć, by zachęcić najszerszą grupę osób. Każdy na koniec roku szkolnego otrzyma ulotkę o zajęciach sportowych w mieście. Ulotki będą też losami Loterii Fantowej. Odcięty kupon będzie losem. Będą przewidziane nagrody związane ze zdrowym stylem życia i sportem.

 

Projekt nr 9 – Kołobrzeski pakiet Miau! Hau!

Projekt ma za zadanie zapewnienie trzech form pomocy zwierzętom z Kołobrzegu. W jego zakres wchodzą sterylizacja/kastracja i dokarmianie kotów wolno żyjących, a także sterylizacja/kastracja zwierząt właścicielskich. Fundusze na zabiegi dla kotów dobiegają końca, a potrzeby są nadal ogromne. Dokarmianie kotów do tej pory spoczywało na barkach Karmicieli społ. Oraz organizacji prozwierzęcych, natomiast zabiegi dla zwierząt właścicielskich zapobiegną porzucaniu niechcianych szczeniaków i kociaków.

 

Projekt nr 10 – Kołobrzeskie Murale

Projekt “Kołobrzeskie murale” stworzy wielkoformatowe malowidła ścienne zlokalizowane w strategicznych miejscach miasta. Zakryje zrujnowane i szpetne powierzchnie. Murale dodadzą koloru i uroku miejscom, które wcześniej były niedostrzegalne. Sprawia, że szare dzielnice staną się wyjątkowe, przyczynia się do ich regeneracji. Murale umieszczą Kołobrzeg na turystycznej mapie street-artu – przyciągną turystów, biznesy. Będą cieszyć oko i pozytywnie wpływać na mieszkańców i odwiedzających miasto.

 

Osiedlowe: (9 projektów)

Śródmiejskie
Projekt nr 1 – Akademia zmysłów – czyli doposażenie placu zabaw na terenie Przedszkola Miejskiego nr 10 w eko – kuchnię

 

Obecny plac zabaw zostanie doposażony w urządzenie”eko-kuchnia”.Plac zabaw będzie ogólnodostępny dla mieszkańców, więc każdy będzie mógł przyjść z dzieckiem i skorzystać z urządzenia.Eko-kuchnia to całoroczne, plenerowe urządzenie, w którym najmłodsi mogą na świeżym powietrzu pobawić się w swoją ulubioną zabawę, czyli gotowanie!W skład Eko-Kuchni(czasem nazywanej kuchnią błotną)wchodzą mini naczynia, garnki, patelnie wykonane ze stali nierdzewnej,które sprawią, że zabawa będzie jeszcze ciekawsza

Zamoście
Projekt nr 1 – Park Grillowy Zamoście

Projekt zakłada stworzenie w Kołobrzegu infrastruktury, gdzie można bezpłatnie i legalnie zorganizować rodzinny piknik z wykorzystaniem publicznie dostępnego miejsca do grillowania.

Park Grillowy ma się składać z całorocznego domku grillowego LUB 2 stanowisk grillowych, pieca do wypieku chleba/pizzy, infrastruktury piknikowej oraz sportowo-rekreacyjnej.

W parku będzie można organizować prywatne imprezy typu urodziny dla dzieci i młodzieży oraz imprezy miejskie lub osiedlowe.

Projekt nr 2 – Eko Zamoście – Ekologiczny Event czyli lekcja ekologii dla dużych i małych

Eco Event dla mieszkańców dzielnicy, ich sąsiadów oraz przyjaciół, to doskonały sposób na integrację połączoną z budowaniem więzi emocjonalnych z przyrodą i nauką postaw ekologicznych. To edukacja przez animacje i warsztaty ekologiczne dla wszystkich, gry, zabawy i konkursy z nagrodami, propagowanie zdrowego stylu życia. Na pikniku będą też “dmuchańce”,  eko-kuchnia, stanowiska sportu i relaksu, miasteczko rowerowe.  Całość prowadzona będzie przez dj, wodzireja, lokalnych artystów i animatorów.

 

Lęborskie
Projekt nr 1 – Bezpieczna strefa relaksu w parku im. J.H. Dąbrowskiego

Park im. Jana Henryka Dąbrowskiego jest urokliwym zakątkiem Kołobrzegu. To miejsce spotkań i spacerów, a zimą ulubione miejsce małych saneczkarzy. Niedawno powstała strefa relaksu i wypoczynku. Niestety była już zniszczona przez wandali. Projekt budżetu obywatelskiego zakłada zakup i montaż jednego punktu kamerowego, który zostanie włączony do systemu miejskiego. To działanie zapewni bezpieczeństwo spacerowiczom i uchroni urządzenia parkowe przed kolejnymi zniszczeniami.

Zachodnie
Projekt nr 1 – Doposażenie placu rekreacyjno- sportowego „Maja” przy
ul. Wylotowej 80a – uzupełnienie ogrodzenia i nowe urządzenia

Doposażenie placu rekreacyjno-sportowego “Maja” przy ul. Wylotowej 80a. Uzupełnienie ogrodzenia i montaż nowych urządzeń do ćwiczeń.

 

Ogrody
Projekt nr 1 – Strefa relaksu na osiedlu Ogrody

Strefa Relaksu na osiedlu “Ogrody” będzie uzupełniniem oferty dla mieszkańców osiedla. Znajdzie się tam m.in. drewniana altana ogrodowa wraz z grillem, stół piknikowy, roślinność ozdobna oraz mała architektura miejska. Całość zostanie wykonana w stylu nawiązującym do walorów strategii promocji miasta Kołobrzeg Re:generacja. Zostanie również stworzony regulamin korzystania z tego miejsca.

Projekt nr 2 – Kino pod chmurką dla mieszkańców osiedla Ogrody

Projekt zakłada 3 wieczory z projekcjami filmowymi, które odbędą się w okresie wakacyjnym. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim mieszkańcom. Dobór filmów powinien nastąpić w zależności od propozycji kinowej.

 

Rzemieślnicze
Projekt nr 1 –  Zagospodarowanie terenu zielonego (skweru) przy ul. Bolesława Krzywoustego 117

Zagospodarowanie terenu zielonego (skweru) przy ul. Bolesława Krzywoustego 117.

 

Podczele
Projekt nr 1 – Modernizacja placu zabaw przy ulicy Nowogródzkiej

Modernizacja placu zabaw przy ulicy Nowogródzkiej jest kolejnym punktem na mapie osiedlowych  inwestycji. Projekt zakłada poprawę funkcjonalności zabawki wspinaczkowej poprzez  wyłożenie 44m2 terenu, na którym jest ustawiony bezpieczną kostką z granulatu gumowego SBR. Zaplanowano kupno i montaż huśtawki „bocianie gniazdo”, trampoliny prostokątnej, 2-osobowego bujaka. Wybór tych produktów podyktowany był chęcią uatrakcyjnienia placu o konstrukcje, których nie ma jeszcze dostępnych na osiedlu.

 

Zdjęcie główne: Karol Skiba

Komentarze