Dodatkowe pieniądze dla ratowników

160 tysięcy złotych otrzymało zachodniopomorskie WOPR od samorządu województwa. Symboliczny czek przekazano na kołobrzeskiej plaży.

Dzięki wsparciu marszałkowskiemu WOPR WZ już realizuje projekt edukacyjno-naukowy BeSafeBox. W jego ramach, na wyznaczonych stanowiskach, ratownicy prezentują jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy czy obsługiwać defibrylator AED. Można również zbadać swoją efektywność RKO czy poznać trendy zdrowotne. Otrzymane dofinansowanie pomoże także m.in. w naprawie pojazdów, łodzi i skuterów wodnych oraz doposażeniu sprzętowym na potrzeby utrzymania gotowości ratowniczej.

– Dzięki wsparciu samorządu województwa na zachodniopomorskich plażach jest bezpieczniej. Specjalistyczny dron podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych „zastępuje” nawet kilkadziesiąt osób. Niedawno taki sprzęt pomógł zlokalizować małe dziecko, które zagubiło się na plaży w Międzyzdrojach. Dron ma zasięg około 3,5 kilometra, jest wyposażony w bardzo dobrą kamerę i reflektor. Wykorzystujemy go w codziennej pracy, choćby do przekazywania plażowiczom komunikatów. Ale przydaje się również podczas akcji nocnych. Ostatnio mieliśmy takie alerty w Mielnie. W razie potrzeby może on także rzucić bojkę ratunkową osobie potrzebującej pomocy  – mówił prezes WOPR WZ Apoloniusz Kurylczyk.

W latach 2008-2021 Zarząd Województwa przekazał z budżetu ponad 3 miliony złotych na wsparcie bezpieczeństwa na terenach objętych działaniem Zachodniopomorskiego WOPR.  Do najczęstszych powodów niebezpiecznych zdarzeń nad wodą w ubiegłym roku zalicza się alkohol, brawurę czy brak dostatecznej uwagi.

Komentarze