Dzielny strażak nadal walczy o powrót do zdrowia – możesz mu pomóc

Niemal rok od tragicznego wypadku bohaterski strażak z Kołobrzegu Piotr Milczarek nadal walczy o powrót do zdrowia. W tej trudnej drodze może liczyć na wsparcie bliskich, ale wciąż potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Do kupienia już są koszulki, z których dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Piotra.

Dokładnie 27 kwietnia minie rok od zdarzenia, które całkowicie zmieniło życie młodego strażaka. Wówczas 29-latek jadąc po służbie drogą S6 natrafił na wypadek drogowy. Natychmiast przystąpił do ratowania jednej z ofiar, lecz podczas akcji został potrącony przez inny, przejeżdżający z dużą prędkością pojazd. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala z poważnymi urazami głowy, które spowodowały obrzęk mózgu i uszkodzenie kości twarzoczaszki. Niestety mężczyzna nie odzyskał przytomności. Na szczęście 28-latek nie pozostał sam i natychmiast ruszyły akcje, dzięki którym możliwa jest jego rehabilitacja w warszawskiej klinice „Budzik” dla osób dorosłych.

Bliscy i przyjaciele nadal nie przestają organizować środków na kosztowne leczenie. Najnowsza akcja dotyczy sprzedaży unikatowych, specjalnie zaprojektowanych koszulek, z których dochód w całości zostanie przekazany na pokrycie kosztów rehabilitacji Piotra i zakup niezbędnego sprzętu. Na taki pomysł wpadli znajomi strażaka, którzy zajęli się wszystkim, począwszy od projektu koszulki, po jej dystrybucję na portalu Allegro Charytatywni. – Połączyłyśmy dwie pasje Piotra, czyli straż pożarną i badmintona. Piotrek zawsze mówił, że nie ma pożarów, których nie da się ugasić, więc chciałam, by to zdanie pojawiło się na koszulce. Na koszulce chciałyśmy umieścić linię życia i lotkę, co ma symbolizować powrót Piotra do życia – opowiadają nam koleżanki Piotra odpowiadające za koszulkową akcję #TEAMMILCZAREK. Koszulki można licytować od 80 złotych lub kupić za kwotę 120 zł. Dostępne są zarówno wersje damskie, jak i męskie. Wśród osób, które zaangażowały się w akcję jest basista legendarnego zespołu Scorpions Paweł Mąciwoda, który podczas koncertu w Las Vegas miał na sobie właśnie zaprojektowaną specjalnie dla niego koszulkę Piotra i to strażakowi zadedykował występ inaugurujący całą trasę koncertową.

Tymczasem dzielny strażak nadal walczy o powrót do zdrowia, w czym codziennie pomagają mu rodzice. Rehabilitacja ma na celu wybudzenie strażaka ze śpiączki, poprzez bodźcowanie go słuchowo, smakowo i ruchowo. Każdego dnia Piotr wykonuje ćwiczenia z rehabilitantem. Ma również zajęcia z logopedą. Coraz dłużej oddycha przez usta i nos przy zamkniętej rurce tracheostomijnej, wtedy czuje zapachy i smaki. W tym czasie dostaje różne smaki – cytryna, kiwi, malina, porzeczka – które mają na celu jego pobudzenie. Piotr stara się i nie odpuszcza. Wraz z nim walczą rodzice. Mama czyta książki, strażak słucha również muzyki i swojego głosu, by przypominał sobie dobre wspomnienia. Cały czas puszczany jest mu również audiobook przygotowany przez kolegów z kołobrzeskiej straży pożarnej. Kilkunastu strażaków przeczytało mu książkę „Ekspozycja” Remigiusza Mroza. Całość została nagrana i dzięki temu Piotr może usłyszeć znajome głosy kolegów z pracy czytające jego ulubiony kryminał.

Przed Piotrem nadal jednak ciężka praca, bo choć ma otwarte oczy, to wciąż musi pokonać długą drogę, by powróciła mu pełna świadomość i sprawność fizyczna. Uszkodzenia mózgu sprawiły, że wszelkich czynności życiowych musi uczyć się od nowa. Rehabilitacja osób będących w śpiączce jest więc niewyobrażalnie kosztowna. Potrzebny będzie również dodatkowy sprzęt. Dzielny strażak ćwiczy z fizjoterapeutami, ale po zajęciach i odpoczynku jego rehabilitantami stają się rodzice. Jak poinformowała nas drużyna #TEAMMILCZAREK, Piotr widzi i słyszy i tak poznaje bliskie osoby. Coraz więcej się uśmiecha. Powoli czyni kolejne postępy, by małymi kroczkami powrócić do zdrowia.

KOSZULKI, Z KTÓRYCH DOCHÓD ZOSTANIE PRZEZNACZONY NA REHABILITACJĘ PIOTRA MILCZARKA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ.

Komentarze