Dzień bez samochodu, ale w darmowym pociągu

W piątek, 22 września pociągami regionalnymi można jeździć za darmo. Dowód rejestracyjny samochodu będzie uprawniał dwie osoby do bezpłatnego przejazdu. Pomorze Zachodnie, jak co roku, uczestniczy w obchodach Europejskiego Tygodnia Mobilności i promuje bezpieczny, przyjazny środowisku transport. – Auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz na jakiś czas, i skorzystać z naszych ekologicznych nowoczesnych pociągów – zachęca Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Europejski Tydzień Mobilności zawsze odbywa się w połowie września. Kiedy miasta – po wakacyjnych tygodniach – znów zaczynają się korkować. Akcja bezpłatnych przejazdów – za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu – ma zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego również włącza się w (EMW). I oferuje nieodpłatne przejazdy pociągami regionalnymi.

– Auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz ma jakiś czas, i skorzystać z naszych ekologicznych nowoczesnych pociągów. Tych, którzy jeszcze się do tego nie przekonali, zachęcamy coroczną akcją podróżowania za darmo w Dniu bez Samochodu – mówi marszałek Olgierd Geblewicz– Pomorze Zachodnie stawia na ekologię, na niskoemisyjny transport. Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor – przypomina marszałek.

Dzień bez Samochodu odbywa się na finał Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września). W piątek będzie można jeździć pociągami regionalnym za darmo, jeśli okaże się dowód rejestracyjny samochodu. Może to być pojazd prywatny, służbowy czy leasingowany.

– Z możliwości bezpłatnego przejazdu, na jeden dowód rejestracyjny, będą mogły skorzystać dwie osoby – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez POLREGIO) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa Komisji Europejskiej, zapoczątkowana w 2002 roku jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Akcja ma zachęcać mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego (tramwaj, autobus, pociąg) lub carpoolingu (współdzielenia samochodu). Mniej pojazdów spalinowych na drogach to poprawa jakości powietrza i redukcja hałasu!

Województwo Zachodniopomorskie od lat uczestniczy w European Mobility Week. I od lat inwestuje w zrównoważony transport, rozwijając ofertę kolejowych przewozów pasażerskich, kupując nowoczesne pociągi (m.in. hybrydy), ale także rozbudowując sieć tras rowerowych czy wspierając zielone projekty realizowane przez lokalne samorządy.

Warto przypomnieć, że Pomorze Zachodnie jest również krajowym liderem w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ponad 82 proc. naszego zapotrzebowania energetycznego może być zaspokajane prądem powstałym przy wykorzystaniu OZE, głównie z farm wiatrowych.

Komentarze