Dziś ruszają uzdrowiska – co zrobić, by wyjechać do sanatorium?

Już dziś  uzdrowiska zaczynają przyjmować pierwszych kuracjuszy po kilkumiesięcznej przerwie.

Do zachodniopomorskich sanatoriów, głównie w Kołobrzegu i Świnoujściu, przyjedzie tego pierwszego dnia 1140 kuracjuszy z całej Polski. W tej grupie ponad stu to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Do końca marca uzdrowiska w Polsce powitają aż 25 tysięcy osób kierowanych na leczenie w ramach NFZ

Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Bezpłatny dla pacjenta test na obecność koronawirusa należy wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy wykonywane są w 31 punktach w całym województwie. Informację o terminie i miejscu wykonania testu, pacjent otrzymuje SMS-em. Na wykonanie testu należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Zaleca się, by 2 godziny przed wykonaniem testu nic nie jeść, ni pić, nie myc zębów, nie przyjmować leków, nie żuć gumy, nie palić papierosów.

O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Jeśli wynik testu będzie negatywny – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Fot. Karol Skiba

Komentarze