Foka na brzegu Bałtyku – znaleziona w Mrzeżynie

W Mrzeżynie przy zejściu nr 4 znaleziono fokę. Zwierzę było wycieńczone i chore. Zajął się nim patrol WWF. 

Tego typu zdarzenia coraz częściej można obserwować na brzegu Bałtyku. Tym razem szybko zareagowali ratownicy WOPR. O zdarzeniu w niedzielę poinformował superportal24.pl.

WWF przypomina, by w przypadku znalezienia foki na plaży, nie zbliżać się do niej, pod żadnym pozorem nie dotykać i jak najszybciej powiadomić Błękitny Patrol:
  1. Pamiętaj, że foka na Twój widok odczuwa strach, a Twoja bliska obecność uniemożliwia jej odpoczynek i zmusza do ucieczki. Jeśli przebywasz na plaży i zobaczysz leżącą na niej fokę – zostaw ją w spokoju. To najlepsze co możesz dla niej wówczas zrobić.
  2. Zachowaj od foki dystans, ok. 20-30 metrów. Nawet gdy foka nie ucieka przed Tobą – nie zbliżaj się do niej! Może być na tyle chora i wyczerpana, że na ucieczkę nie będzie mieć po prostu siły. Mimo to, bliska obecność człowieka lub psa (zwłaszcza szczekającego) powoduje u niej ogromny stres, który może nawet spowodować jej śmierć.
  3. Jeśli jesteś z psem, bezwzględnie trzymaj go na smyczy!
  4. Pod żadnym pozorem nie dotykaj foki. Foki to drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie!) i mogą być nosicielem wielu groźnych dla człowieka chorób.
  5. Nie polewaj foki wodą, nie karm jej i nie próbuj jej nakłonić, aby weszła do wody (np. poprzez podnoszenie głosu czy gwałtowne ruchy).
  6. Zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009). Nasi wolontariusze udzielą Ci dalszych wskazówek i przyjadą na wskazane przez Ciebie miejsce, by sprawdzić, czy z foką wszystko jest w porządku.foto. pixabay

 

Komentarze