Głaz poświęcony ofiarom Zbrodni Katyńskiej może stanąć w centrum miasta

Kołobrzescy radni zajęli się dziś uchwałą dotyczącą możliwości lokalizacji obelisku poświęconego ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy Skwerze Pionierów.

Wcześniej w konsultacjach społecznych głos w sprawie zabrali mieszkańcy. Przypomnijmy, że urzędnicy pytali ich, czy głaz powinien stanąć w centrum miasta, przy Skwerze Pionierów w sąsiedztwie Dębów Katyńskich. Łącznie zebrano 850 opinii. „Tak” odpowiedziało 49% głosujących. Na „Nie” było 51%.

Równie podzieleni byli dziś radni. Maciej Bejnarowicz wskazywał, że radni powinni przychylić się do tej lokalizacji, by kształtować postawy patriotyczne wśród mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych. Jacek Kalinowski apelował, by swoją decyzją rada nie zabijała inicjatyw społecznych. Wśród radnych pojawiały się jednak opinie, że odpowiednim miejscem poświęconym ofiarom zbrodni jest kołobrzeski cmentarz. Radna Izabela Zielińska odniosła się do wyniku konsultacji zaznaczając, że mieszkańcy, chociaż w niewielkiej przewadze, to jednak zdecydowali, że skwer nie jest właściwą lokalizacją.

Ostatecznie “za” było 9 radnych, 6 zagłosowało przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że chodzi o głaz o wysokości 120 cm.

Komentarze